WordPress’te Veritabanı Bağlantı Hatası Nasıl Onarılır

17 / 100 SEO Puanı

WordPress’te Veritabanı Bağlantısı Kurma Hatası Nasıl Onarılır

WordPress web sitenizde ‘Veritabanı bağlantısı kurulurken hata’ bildirimi görüyor musunuz? WordPress web sitenize kullanıcılar tarafından erişilememesini sağlayan önemli bir hatadır.

Bu hata, WordPress veritabanıyla bağlantı kuramadığında oluşur. Bazı şeyler WordPress veritabanı bağlantınızı etkileyebilir, bu da yeni başlayanların sorun gidermesini biraz zorlaştırır.

Bu makalede, WordPress’te bir veritabanı bağlantısı kurarken hatayı kolayca nasıl düzelteceğinizi göstereceğiz.

WordPress'te Veritabanı Bağlantı Hatası Düzeltme

WordPress’te Veritabanı Bağlantısı Kurmada Hata Neden Olur?

‘Veritabanı bağlantısı kurulurken hata’ sorunu WordPress ayarlarınızdaki hatalı veritabanı bilgileri, bozuk veritabanı veya yanıt vermeyen bir veritabanı sunucusundan kaynaklanabilir.

WordPress'te Veritabanı Bağlantı Hatası

Bir veritabanı kolay depolamak, düzenlemek ve diğer yazılım içine veri almak için kılan bir yazılımdır.

Bir içerik yönetim sistemi olarak, WordPress tüm içeriğinizi ve diğer web sitesi verilerinizi saklamak için bir veritabanı kullanır. Daha sonra, birisi web sitenizi her ziyaret ettiğinde veritabanına bağlanır.

WordPress, veritabanına bağlanmak için aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duyar:

  • Veri tabanı ismi
  • Veritabanı kullanıcı adı
  • Veritabanı şifresi
  • Veritabanı sunucusu

Bu bilgiler WordPress yapılandırma dosyanızda wp-config.php olarak saklanır .

Bu öğelerden herhangi biri yanlışsa, WordPress veritabanı sunucunuza bağlanamaz ve ‘Veritabanı bağlantısı kurulurken hata’ hatasını görürsünüz.

Bu biridir en yaygın WordPress hatalar . Yanlış kimlik bilgilerinin yanı sıra, bu hata, veritabanı sunucusu çalışmıyorsa veya veritabanı dosyaları bozuksa da görünebilir.

Adım adım sorun giderme ile WordPress’te veritabanı bağlantısı sorununu çözme hatasını nasıl düzeltebileceğimize bir göz atalım.

1. WordPress Veritabanı Kimlik Bilgilerinizi Kontrol Edin

WordPress’te veritabanı bağlantı hatasının en yaygın nedeni yanlış veritabanı kimlik bilgileridir. WordPress sitenizi yakın zamanda yeni bir ana bilgisayara taşıdıysanız, bunun en olası nedeni olabilir.

WordPress veritabanı kimlik bilgileriniz wp-config.php dosyasında saklanır. Veritabanı bilgileri de dahil olmak üzere önemli WordPress ayarlarını içeren WordPress yapılandırma dosyasıdır.

Wp-config.php dosyasında aşağıdaki satırları arayacaksınız.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'database_name_here' );
/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'username_here' );
/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'password_here' );
/** MySQL hostname */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );

Veritabanı adı, kullanıcı adı, parola ve veritabanı ana bilgisayarı bilgilerinin doğru olduğundan emin olmanız gerekir.

Bu bilgileri WordPress barındırma hesabı kontrol panelinizden onaylayabilirsiniz . Sadece hosting hesabınıza giriş yapın ve veritabanı bölümü altındaki MySQL veritabanlarına tıklayın.

Veritabanı bilgileri

Bu sizi barındırma kontrol panelinizdeki veritabanı yönetimi sayfasına götürür. Buradan veritabanı adınızı ve kullanıcı adınızı öğrenebilirsiniz.

Veritabanı adı ve kullanıcı adı

Aşağıda veritabanı kullanıcılarını ve kullanıcı parolasını değiştirmek için bağlantılar bulacaksınız.

Veritabanı kullanıcı parolasını değiştirme

Veritabanı adınızı, kullanıcı adınızı ve parolanızı onayladıktan sonra, gerekirse wp-config.php dosyanızdaki bilgileri değiştirebilirsiniz.

Bundan sonra, veritabanı bağlantı hatasının gidip gitmediğini görmek için web sitenizi tekrar ziyaret etmeyi deneyin.

Hatayı hala görebiliyorsanız, bu başka bir şeyin yanlış olduğu anlamına gelir. Daha fazla sorun giderme adımı için okumaya devam edin.

2. Veritabanı Ana Bilgisayar Bilgilerinizi Kontrol Edin

Veritabanı adınızın, kullanıcı adınızın ve parola bilgilerinizin doğru olduğundan eminseniz, doğru veritabanı ana bilgisayar bilgilerini kullandığınızdan emin olmak isteyebilirsiniz.

Çoğu WordPress barındırma şirketi, veritabanı barındırıcınız olarak localhost kullanır. Ancak, bazı yönetilen WordPress barındırma şirketleri veritabanlarını barındırmak için ayrı sunucular kullanır. Bu durumda, veritabanı ana bilgisayar bilgileriniz localhost olmayacaktır.

Veritabanı ana bilgisayar bilgilerinizi doğrulamak için WordPress barındırma şirketinizle iletişim kurmanız gerekir.

3. WordPress Veritabanını Onarın

Örneğin, wp-admin’de farklı bir hata alıyorsanız, “Bir veya daha fazla veritabanı tablosu kullanılamıyor. Veritabanının onarılması gerekebilir ”, ardından veritabanınızı onarmanız gerekir.

Bunu, wp-config.php dosyanıza aşağıdaki satırı ekleyerek yapabilirsiniz. Hemen önce eklediğinizden emin olun ‘Hepsi bu, düzenlemeyi durdurun! Mutlu bloglar ‘satırı wp-config.php.

1
define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Bunu yaptıktan sonra, bu sayfayı ziyaret ederek ayarları görebilirsiniz: http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

WordPress veritabanını onarma

Not: Kullanıcının veritabanı onarım sayfasına erişmek için oturum açması gerekmez. Veritabanınızı onarmayı ve optimize etmeyi tamamladıktan sonra, bu kodu wp-config.php dosyanızdan kaldırdığınızdan emin olun.

4. Veritabanı Sunucunuzun Kapalı olup olmadığını kontrol edin

Her şey doğru görünüyorsa ve WordPress yine de veritabanına bağlanamıyorsa, veritabanı sunucunuz (MySQL sunucusu) kapalı olabilir.

Bu, sunucudaki yoğun trafik nedeniyle olabilir. Temel olarak, ana makine sunucunuz yükü kaldıramaz (özellikle paylaşılan barındırmadayken ).

Siteniz gerçekten yavaşlayacak ve bazı kullanıcılar için hata bile verilebilir. Yapmanız gereken en iyi şey, telefona girmek veya barındırma sağlayıcınızla canlı sohbet etmek ve MySQL sunucunuzun yanıt verip vermediğini sormaktır.

Aynı sunucuda çalışan başka web siteleriniz varsa, SQL sunucunuzun kapalı olduğunu onaylamak için bu siteleri kontrol edebilirsiniz.

Aynı barındırma hesabında başka bir siteniz yoksa, barındırma kontrol panelinize gidin ve phpMyAdmin’e erişmeyi ve veritabanını bağlamayı deneyin .

Bağlanabiliyorsanız, veritabanı kullanıcınızın yeterli izne sahip olup olmadığını doğrulamamız gerekir. Testconnection.php adlı yeni bir dosya oluşturun ve aşağıdaki kodu buraya yapıştırın:

1
2
3
4
5
6
7
8
<?php
$link = mysqli_connect('localhost', 'username', 'password');
if (!$link) {
die('Could not connect: ' . mysqli_error());
}
echo 'Connected successfully';
mysqli_close($link);
?>

Kullanıcı adını ve şifreyi değiştirdiğinizden emin olun. Artık bu dosyayı web sitenize yükleyebilir ve web tarayıcısı üzerinden erişebilirsiniz.

Komut dosyası başarıyla bağlanırsa, kullanıcının yeterli iznine sahip olduğu ve yanlış olan başka bir şey olduğu anlamına gelir.

Var olan her şeyin doğru olduğundan emin olmak için wp-config dosyanıza geri dönün (yazım hataları için yeniden tarayın).

Kullanıcılar için Çalışan Diğer Çözümler

Yukarıda belirtilen sorun giderme ipuçları web sitenizdeki veritabanı bağlantısı hatasını düzeltemediyse, bu ek adımları deneyebilirsiniz.

Kullanıcılarımız tarafından bildirilen bu adımlar, bazı kullanıcıların web sitelerindeki veritabanı bağlantısı hatasını çözmelerine yardımcı oldu.

1. WordPress Site URL’sini güncelleyin

WordPress site URL’sini phpMyAdmin kullanarak güncellemeyi deneyin. Hosting hesabı kontrol panelinizden phpMyAdmin’e erişin ve WordPress veritabanınızı seçin.

PhpMyAdmin'de SQL çalıştırma

Bundan sonra üstteki SQL menüsüne tıklayın ve aşağıdaki MySQL sorgusunu girin.

1
UPDATE wp_options SET option_value='YOUR_SITE_URL' WHERE option_name='siteurl'

WordPress tablo önekini değiştirmiş olabileceğiniz için kendi site URL’nizi sağlamayı ve wp_options’ı kendi tablo adınızla değiştirmeyi unutmayın .

Ali Çömez

Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için bu bloğu açtım, umarım faydalı olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir