WordPress Siteyi Başka Hostinge Taşıma

60 / 100 SEO Puanı

Hali hazırda WordPress alt yapılı sitenizin domain yani alan adını değiştirmek veya sitenizi barındırdığınız sağlayıcıyı değiştirmek istediğinizde site taşıma işlemi yapılması gerekmektedir. Pek çok hosting sağlayıcısı bu konuda müşterilerine yardım etse de bazı firmalar bu konuda destek sunmadığı için bu işlemi kendiniz yapmanız gerekebilir. Bu rehberde sizlerle genel anlamda WordPress site taşıma konusuna detaylı bir şekilde değineceğiz.

Bu rehberde cPanel kontrol paneline sahip siteler baz alınmıştır. Mantık diğer paneller içinde aynıdır.

WordPress Siteyi Başka Hostinge Taşıma

1) Tüm verileri bilgisayarınıza indirin.
FTP aracılığı ile sunucunuzda bulunan dosyalarınızı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmekte. ‘public_html’ (Plesk Panel kullanıcıları ‘httpdocs’) klasörünü olduğu gibi masaüstüne indirin.

WordPress Siteyi Başka Hostinge Taşıma

Hosting kontrol paneli üzerinden tam yedek alarak veya tüm verilerinizi sıkıştırıp direkt indirebilirsiniz.

Bunun için; cPanele giriş yapın. ‘public_html’ klasörüne girip, tümünü seçin ve ‘Sıkıştır’ butonuna tıklayın. Sıkıştırma bittiken sonra ‘Yeniden yükle’ butonuna tıklayın ve oluşturulan dosyaya sağ tıklayarak indirin.

 

WordPress Siteyi Başka Hostinge Taşıma


Veya; daha pratik olarak cPanel’deki Yedekleme menüsünü kullanabilirsiniz. ‘Yedekleme’ sayfasına girip ‘Giriş Dizini’ yedeği alabilirsiniz. Ya da veritabanı yedeklerinin de dahil olduğu ‘Download a Full Account Backup’ butonuna tıklayarak tam yedek alabilirsiniz.

WordPress Siteyi Başka Hostinge Taşıma

2) Veritabanı yedeklerini alalım.
cPanel üzerinden Tam Yedek aldıysanız bu aşamayı geçebilirsiniz. ‘mysql’ klasörü içerisinde veritabanı yedeğinizi bulabilirsiniz.

cPanel’de ‘Veritabanları’ sekmesinde bulunan ‘phpMyAdmin’ butonuna tıklayın. Sitenizin bağlı bulunduğu veritabanı tablosunu seçin. (Eğer hangisi olduğunu bilmiyorsanız; wp-config.php dosyasına bakarak öğrenebilirsiniz.)

Tabloyu seçtikten sonra üst menüde yer alan ‘Dışa Aktar’ butonuna tıklayın; herhangi bir ayarı değiştirmeden ‘Git’ butonuna tıklayın.

WordPress Siteyi Başka Hostinge Taşıma

Gereken tüm verilerimizi elde ettiğimize göre; domain değişikliği veya hosting değişikliği ile ilgili adımlara geçebiliriz..

1) Verileri geri yükleyin.
Sitenizi taşıyacağınız yeni hosting bilgileri ile FTP’ye girin; ‘public_html’ klasörünü açın ve yedeğini aldığınız kendi ‘public_html’ klasöründeki dosyaları aktarın.

Eğer cPanel üzerinden sıkıştırılmış bir yedek aldıysanız yeni hostinginizin paneline girip üst menüden ‘Yükle’ butonuna tıklayın. Açılan sayfadan sıkıştırılmış dosyanızı yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemi bittikten sonra dosyaya sağ tıklayıp ‘Extract’ butonuna tıklayın.

2) Veritabanı oluşturun ve yedeğinizi geri yükleyin.
cPanel’de yer alan ‘Veritabanları’ bölmesindeki ‘MySQL® Veritabanı Sihirbazı’ butonuna tıklayın. Veritabanı ismi ve veritabanı kullanıcı adını belirleyin. Güçlü bir şifre seçtiğinizden emin olun ve şifreyi bir yere not edin. ‘Kullanıcı Ayrıcalıklarını Yönet’ kısmında Tüm Ayrıcalıklar’ı seçin ve veritabanı oluşturma kısmını tamamlayın.

Tekrar phpMyAdmin’e giriş yapın. Biraz önce oluşturduğunuz veritabanını seçin ve üst menüden ‘İçe Aktar’ butonuna tıklayın. Önceki hostinginizde yedeğini aldığınız .sql uzantılı dosyayı seçip yükleyin.

3) WordPress veritabanı ayarlarını değiştirin.
wp-config.php dosyanızı bir kod editörü ile açın. (Not defteri, Notepad++ vb.) Biraz önce oluşturduğunuz veritabanı bilgilerini doğru bir şekilde girin, diğer kodlarda hiçbir değişiklik yapmayın. (Bu işlemi cPanel üzerinden wp-config.php dosyanıza sağ tıklayıp ‘Düzenle’ butonuna tıklayarak da yapabilirsiniz.)

WordPress Siteyi Başka Hostinge Taşıma

Değişiklikleri kaydedip, ‘public_html’ klasörüne yükleyin.

Sadece hosting değişikliği için işlemler bu kadar.

Kaynak: https://www.r10.net/wordpress/2206156-wordpress-site-tasima-nasil-yapilir-siteyi-baska-domaine-tasima-baska-hostinge-tasima.html

Ali Çömez

Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için bu bloğu açtım, umarım faydalı olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir