WordPress önbelleğe almak için Memcached veya Redis kullanmalı mıyım?

11 / 100 SEO Puanı

WordPress önbelleğiniz için Memcached veya Redis arasında seçim yapmak zor bir karardır. Çok farklı performans profillerine sahip oldukları (değil) oldukları için değil, her iki seçim de ihtiyaçlarınıza bağlı olarak iyi bir seçim olduğu için . Bu yazıda Redis ve Memcached arasındaki farkları , WordPress için nasıl performans gösterdiklerini ve seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birçok farklı performans dışı şeyi keşfedeceğiz .

 

Memcached nedir?

memcached logosu

Memcached açık kaynaklı, yüksek performanslı, dağıtılmış bir bellek nesnesi önbellekleme sistemidir. Bu ne anlama geliyor? Bu, bir dizi dizeyi bellekte saklayabileceğiniz ve bunlara gerçekten hızlı erişebileceğiniz anlamına gelir WordPress perspektifinden bakıldığında, W3 Total Cache gibi bir önbellek eklentisi kullanarak, WordPress’in yaptığı karmaşık SQL sorgularının sonuçlarını depolayabildiğimiz ve bunları anında kullanabileceğimiz anlamına gelir.

Redis nedir?

İstanbul Üniversitesi Logo

Redis , önbellek veya ileti aracısı olarak kullanılabilen açık kaynaklı bir bellek içi deposudur. Memcached’den biraz farklı çünkü onunla kutudan çok daha fazlasını elde edersiniz. Örneğin, Redis çoğaltma, işlemler, disk kalıcılığı yerleşiktir ve yüksek kullanılabilirlik ve bölümleme sağlar. Tüm bu özellikler, WordPress’i yönetmenin biraz daha zor olabileceği, ancak çok daha zor olmadığı anlamına gelir . Özellikle de önbellek olarak kullanmanız gerekiyorsa.

Verim

Hem Redis hem de Memcached mükemmel performansa sahiptir. Her ikisi de dünyadaki en büyük web siteleri tarafından kullanılıyor ve Fortune 500’de tamamen yerleşmiş durumda. Her şeyin eşit yaratılmadığı göz önüne alındığında, ağır bir WordPress sitesi (bu blog) ile nasıl performans gösterdiklerine bakalım.

Kurulum

Yük testleri, yanında Redis veya Memcached yüklü DigitalOcean WordPress Marketplace görüntüsüne karşı yapılır . Makinelerde 2 vCPU, 2 GB RAM var ve DigitalOcean’ın SFO2 (San Francisco) veri merkezinde yaşıyor.

Yük testi yapılandırması:

  • 500 eşzamanlı kullanıcı
  • 2 kullanıcı / saniye artış
  • 45 dakikalık test (iki kez çalıştırıldı)
  • Trafik, Digital Ocean’ın NYC3 veri merkezinden geliyor.

Yükleme testinin içeriği bu blogun bir kopyasıdır.

Temel Performans (Önbellek Yok)

Önbelleği olmayan WordPress için temel performans harika değil.

temel talepler / hatalar
Çok sayıda arıza ile saniyede 50 istek

Tepki süresi de harika değil. Ortalama 2 saniyeden biraz fazla.

temel tepki süreleri
Ortalama ~ 2 saniye tepki süresi.

Performansı Yeniden Reddet

Redis’i yükleyip W3 Total Cache’i kullanacak şekilde yapılandırdığımızda, işleyebileceğimiz isteklerin sayısı önemli ölçüde artar.

istekleri / hataları tekrarla
Saniyede 300 istek

Talepler saniyede 300 civarında sabit kalır ve hata kaydedilmez. Tepki süresi de biraz iyileşir.

tepki sürelerini tekrarla
Ortalama ~ 475 ms tepki süresi

475ms hiç fena değil. Bu hiç önbelleklemeden 4 kat daha hızlı tepki süresidir.

Memcached Performans

Memcached kurulu ve W3 Total Cache kullanacak şekilde yapılandırıldığında, bazı mükemmel performanslar görüyoruz.

memcached istekleri / hataları
Saniyede 425 istek

Bu durumda Memcached, Redis’in 300 req / s yerine 425 req / s ile Redis’ten daha iyi performans gösterir. Tepki süresi iyileştirmeleri benzerdir.

memcached yanıt süreleri
115 ms tepki süresi

Memcached yanıt süresi, Redis yanıt süresinden neredeyse 3 kat daha hızlıdır. Genel olarak Memcached’in Redis’ten daha hızlı olduğu sonuçlar şaşırtıcıdır. Çoğu kıyaslamada Redis, Memcached’a eşit veya daha hızlıdır, bu nedenle bir yapılandırma sorunu olabilir.

Diğer Hususlar

WordPress kurulumunuzla hangi önbelleğin kullanılacağına karar verirken, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta daha vardır:

  • Kurulum kolaylığı – Yukarıdaki performans sonuçlarından da görebileceğiniz gibi, Memcached daha iyi bir performans sunar. Redis hakkında bildiklerimi bilmek bu bir yapılandırma sorunudur, ancak Memcached’den herhangi bir yapılandırma olmadan bu düzeyde performans alabilmem iyi bir veri noktasıdır.
  • 3. Taraf Barındırma – Gerçekten kendi Redis veya Memcached sunucunuzu yönetmek istiyor musunuz? Bunu yapmazsanız, 3. taraf sağlayıcıların manzarasına bakmak istersiniz. Redis’in sağlam bir sağlayıcı ekosistemi vardır. Memcached’s biraz daha az sağlamdır.
  • Kalıcılık – Yeniden başlatmada hayatta kalmak için önbelleğinize ihtiyacınız var mı? Önbelleğinizi yeniden doldurmanın maliyeti sisteminiz için çok yüksekse bu önemlidir. Kalıcılığa ihtiyacınız varsa, Redis en iyi seçeneğinizdir.
  • Yüksek Kullanılabilirlik  Önbellek kümenizde yüksek kullanılabilirliğe ihtiyacınız varsa, Redis burada açık kazanır. Memcached bu şekilde çalışmak için yapılabilir, ancak Redis onu uygulamanın çekirdeğine pişirdi.

Ali Çömez

Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için bu bloğu açtım, umarım faydalı olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir