WordPress için Nginx Önbellekleme

17 / 100 SEO Score

WordPress sitenizi hızlandırmak istiyorsanız, neredeyse kesinlikle önbellek kavramıyla karşılaştınız .

Nginx önbellekleme, önbelleğe alma konusunda aşina olabileceğiniz WordPress önbellek eklentilerinden farklı bir yaklaşım sunar.

Bu yazıda, Nginx ve Nginx FastCGI önbellek modülüne girişten başlayıp WordPress ile Nginx önbelleklemenin nasıl kullanılacağına bir göz atarak, WordPress için Nginx önbellekleme konusunu inceleyeceğiz.

NGİNX NEDİR?

WordPress için Nginx önbelleği hakkında konuşmadan önce, Nginx’in gerçekte ne olduğunu tartışmak önemlidir.

Nginx, WordPress sitenizin sunucusuna güç veren temel yazılım olan popüler bir web sunucusudur.

En ucuz paylaşılan WordPress ana bilgisayarları Apache adlı farklı bir web sunucusu kullanır, ancak Nginx performans odaklı yönetilen WordPress ana bilgisayarlarıyla popülerdir ve dünyanın yüksek trafikli web sitelerinin çoğunluğu tarafından kullanılır.

W3Techs’e göre Apache,% 44 pazar payı ile genel web sunucusu pazarını yönetirken, Nginx% 30.7 ile ikinci sırada yer alıyor. Nginx daha genç bir teknolojidir ve pazar payını hızla genişletmektedir.

Nginx, isteklerin tek bir iş parçacığında işlendiği ve bir ana işlemin birden çok çalışan işlemini denetleyebildiği Apache’den farklı bir eşzamansız yaklaşım sunar. Apache’nin aksine, Nginx aynı anda binlerce HTTP bağlantısını işleyebilir, bu da Nginx’i yüksek trafikli / yüksek eşzamanlı siteler için üstün bir seçenek haline getirebilir.

Yine de Apache ve Nginx arasında seçim yapmanız gerekmez. Bazı barındırma yığınları, Apache’yi, Nginx’in önünde ters proxy görevi gören web sunucusu olarak kullanır.

WORDPRESS İÇİN NGİNX ÖNBELLEKLEME NASIL ÇALIŞIR?

Yüksek düzeyde, Nginx önbelleğe alma, WP Rocket gibi önbellek eklentilerine benzer bir şey yapar .

Birisi WordPress sitenizi ziyaret ettiğinde, sunucunuzun PHP’yi çalıştırması ve nihai HTML ürününü ziyaretçilerinizin tarayıcılarına sunmak için veritabanınızı sorgulaması gerekir. Önbellekleme, her ziyaret için içeriğinizi dinamik olarak oluşturmak yerine, nihai HTML ürününü depolayıp otomatik olarak ziyaretçilere teslim ederek çalışır.

Bu arka uç işlemeyi ortadan kaldırarak önbellekleme sitenizi hızlandırabilir ve sunucunuzdaki yükü azaltabilir.

Nginx, fastcgi_cache modülü aracılığıyla ancak sunucu düzeyinde benzer bir şey yapmanıza olanak tanır . Yani, Nginx önbelleğe alınmış içeriğinizi PHP veya WordPress’e ihtiyaç duymadan doğrudan sunabilir.

Bunun aksine, bir önbellek eklentisi ile her bir isteğin uygulama düzeyinde PHP tarafından ele alınması gerekir. Bir önbellek eklentisi hala işin çoğunu ortadan kaldırır ve siteniz için kesinlikle olumludur, ancak isteği sunucu düzeyinde işlemek için Nginx kullanmaktan daha fazla CPU döngüsü gerektirir.

Örneğin, Delicious Brains , Nginx FastCGI önbelleğini Varnish ( başka bir önbellekleme mekanizması ) ile WordPress.org’da vanilya WordPress’deki Basit Önbellek eklentisi karşılaştırdı ve Nginx FastCGI önbelleğini buldu…

  • Saniyede en fazla istek işlendi
  • En düşük tepki süresine sahip

İşte ortalama tepki süresi için sonuçları ( alt iyidir ):

Nginx FastCGI önbellek karşılaştırması
Nginx FastCGI önbellek karşılaştırması

WORDPRESS İÇİN NGİNX FASTCGI ÖNBELLEKLEME NASIL KULLANILIR

WordPress ile Nginx FastCGI önbelleklemeyi kullanmaya başlayabileceğiniz birkaç farklı yol var …

En Basit Seçenek

Teknik bir kullanıcı değilseniz veya sadece her şeyi ayarlamak istemiyorsanız, en basit çözüm, Nginx’i hazır olarak önbelleğe almayı destekleyen bir WordPress ana bilgisayarı seçmektir.

Performans odaklı birçok WordPress ana bilgisayarı Nginx web sunucusunu ve / veya Nginx FastCGI önbelleğini kullanır. Örneğin, her iki Kinsta ve Volan Nginx ve FastCGI önbellek modülü kullanın.

Bu, herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden Nginx FastCGI önbelleğinin tüm avantajlarını sunar.

Orta Seçenek

Biraz daha esnek bir şey tercih ederseniz, ancak kendi Nginx barındırma yığınınızı kurmak için sonuna kadar gitmek istemiyorsanız , Delicious Brains’ten SpinupWP gibi bir araç da kullanabilirsiniz .

SpinupWP, WordPress sitelerini kendi DigitalOcean damlacıklarınızda barındırmayı gerçekten kolaylaştırır ve bir kutunun işaretiyle Nginx FastCGI önbelleğe almayı etkinleştirmenizi sağlar. SpinupWP kontrol panelinden özel bir önbellek süresi ayarlayabilir ve önbellek hariç tutma kurallarını girebilirsiniz:

SpinupWP ile Nginx FastCGI önbelleğe alma özelliğini ayarlama
SpinupWP ile Nginx FastCGI önbelleğe alma özelliğini ayarlama

Ayrıca Nginx FastCGI önbelleğini doğrudan WordPress kontrol panelinizden temizleyebilirsiniz.

Gelişmiş Seçenek

Daha gelişmişseniz, Nginx ve Nginx FastCGI önbellek modülünü kullanarak kendi sunucunuzu da kurabilirsiniz. Nginx’in FastCGI önbellek modülünü etkinleştirmek için yardıma ihtiyacınız varsa, bu kılavuzu DigitalOcean’den takip edebilirsiniz .

Ardından, Nginx FastCGI önbelleğini WordPress’e entegre etmek için WordPress.org’daki ücretsiz Nginx Helper eklentisini kullanabilirsiniz .

Nginx Helper, WordPress sitenizin Nginx ile çalışmasına yardımcı olacak birkaç özelliğe sahiptir, ancak burada en alakalı olanı Nginx önbelleğini temizleme yeteneğidir.

İlk olarak, Nginx FastCGI önbelleğini WordPress panonuzdan gerektiği gibi manuel olarak temizlemenizi sağlayan yeni Önbelleği Temizle düğmesini ekler .

İkinci olarak, otomatik temizleme kurallarını ayarlamanızı da sağlar. Örneğin, WordPress içeriği eklerken, değiştirirken veya silerken içeriğinizin bir kısmını veya tamamını otomatik olarak temizleyebilirsiniz:

Nginx FastCGI önbelleğini ücretsiz Nginx Helper eklentisiyle entegre etme
Nginx FastCGI önbelleğini ücretsiz Nginx Helper eklentisiyle entegre etme

Nginx Helper’ı Nginx FastCGI önbellek modülüyle düzgün bir şekilde kurmak için , eklentinin geliştiricisinin burada ayrıntıları verdiği Nginx yapılandırma dosyalarınızda da birkaç değişiklik yapmanız gerekir .

WP ROKET NGİNX VE NGİNX FASTCGI ÖNBELLEK İLE ÇALIŞIR

WP Rocket , Nginx ile kullanıma hazır bir uyumluluk sunar, bu nedenle NPx Roket sunucusunu Wgin Rocket ile kullanmak için özel bir şey yapmanız gerekmez.

WP Rocket’i Nginx FastCGI önbellek modülüyle entegre etmek için SatelliteWP’deki Maxime , GitHub’da bulabileceğiniz ve bu bilgi bankası makalesinde daha fazla bilgi edinebileceğiniz ikisini daha fazla entegre etmeye yardımcı olan bir Rocket-Nginx yapılandırması da oluşturdu .

Ayrıca Nginx FastCGI önbelleği hem kullanabilir ve olsa WP Rocket’in sayfa önbelleğe biz bu yaklaşımı tavsiye etmiyoruz . Nginx FastCGI önbelleği kaçarsa, WP Rocket yine de uygulama düzeyinde önbelleğe alınmış içerik sunabilir.

Yukarıda belirtilen Nginx Helper eklentisini kullanırsanız, önbelleğinizi temizlediğinizde hem Nginx önbelleğini hem de WP Roket önbelleğini temizleyebilirsiniz.

SONUÇ

Sayılara göre, Nginx Apache’den sonra en popüler ikinci web sunucusudur ve özellikle yüksek trafikli sitelerde popülerlik hızla artmaktadır.

Nginx yüksek trafik durumlarında ve statik içerik sunarken mükemmeldir. Ve ya sadece Nginx’i kullanabilir ya da Nginx’i Apache’nin önüne ters proxy olarak koyabilirsiniz.

Nginx FastCGI önbellek modülü ile, PHP kullanmaya gerek kalmadan veya WordPress önbellek eklentilerinin çoğunun işlevinden farklı olan WordPress uygulamanıza çarpmadan statik dosyaları doğrudan sunucunuzdan sunabilirsiniz.

WordPress’te Nginx önbelleğini kullanmak için en basit seçenek, sizin için her şeyi zaten yapılandırmış bir ana bilgisayar seçmektir. Örneğin, Kinsta ve Volan önbellekleme için otomatik olarak Nginx FastCGI modülünü kullanır.

İyi bir orta yol SpinupWP gibi bir şey kullanmaktır. SpinupWP, kendi DigitalOcean damlacıklarınızı kullanmanıza izin verir, ancak bir kutuyu işaretleyerek Nginx önbelleğe almayı etkinleştirmenizi sağlayan kullanışlı bir gösterge tablosu sunar.

Veya, en gelişmiş seçenek kendi Nginx barındırma yığınınızı oluşturmaktır. Ardından , önbelleği seçtiğiniz kurallara göre otomatik olarak temizlemek için ücretsiz Nginx Helper WordPress eklentisini kullanabilirsiniz.
Son olarak, WP Rocket , Nginx sunucuları ile kutudan çıkar çıkmaz uyumluluk sunar ve Nginx’in WordPress veya PHP’yi çağırmadan önceden önbelleğe alınmış dosyaları sunmasına izin vermek için Maxime’ten Rocket-Nginx yapılandırmasını da kullanabilirsiniz .

Ali Çömez

Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için bu bloğu açtım, umarım faydalı olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir