Türkiye’nin Otomobili: TOGG’nin Yeni C-SUV’sine Derinlemesine Bir Bakış

Türkiye’nin Otomobili: TOGG’nin Yeni C-SUV’sine Derinlemesine Bir Bakış

Türkiye'nin Otomobili
  • Türkiye’de bir hareketlilik şirketi olan TOGG, endüstri santrallerinin bir koleksiyonudur.
  • “Türkiye’nin Otomobili” tamamen elektrikli ve bağlantılı bir platforma sahip yeni bir C-SUV.
  • Şirket, gelecek nesiller için daha temiz bir ekosistem geliştirmek istediklerini söylüyor.

TOGG İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gürcan Karakaş, bu yılın başlarında İstanbul’da düzenlenen bir forumda Türkiye’nin ilk mobilite markasını kurmasına neden kendini zorladığını açıkladı. “Her şey bir rüyayla başlar,” dedi Karakaş. “Bir zamanlar Bosch Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi olduğumda, kendimize her zaman ‘neden kendi markamızla Türkiye’de otomobil üretmiyoruz?’ Diye sorduk.”

TOGG Nedir?

TOGG, beş Türk sanayi merkezinin ve ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşunun bir koleksiyonudur. Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2018 yılı Haziran ayında Türkiye’nin Otomobil Ortak Girişim Grubu A.Ş. veya Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ).

“Uzun zamandır beklenen hayalimizi gerçekleştirme yolculuğuna başladık,” dedi Karakaş. “Bu süreçte en büyük dönüşümün işaretlerini gözlemledik ve sadece bir otomobilin ve markanın geliştirilmesinden daha fazlasını başarmamız gerektiğine karar verdik.”

TOGG, Türkiye’nin ilk küresel hareketlilik markası olacak 60 yıllık bir hayalin gerçekleştirilmesidir. Örgüt, sıfır emisyonlu elektrikli, otonom ve bağlantılı araçlar geliştirmeye odaklanacaklarını söyledi.

Türkiye'nin Otomobili C-SUV.
Türkiye’nin Otomobili C-SUV. Fotoğraf: TOGG.

TOGG’nin Üreteceği İlk Araç Nedir?

Son zamanlarda TOGG, Gebze, Türkiye’de IT Vadisi’ndeki halka açık bir etkinlik sırasında bir prototip C-SUV ve konsept sedan tanıttı. TOGG, önümüzdeki iki yıl içinde üretim üslerine büyük yatırım yapacak ve 2022’de C-SUV’yi başlatacak. TOGG, performans ve hızlanma da dahil olmak üzere sınıfının en iyisi özelliklere sahip olacağını söyleyerek C-SUV’ları için iddialı hedeflere ve en düşük sahip olma maliyeti.

“Türkiye’nin Otomobili” olarak faturalandırılan C-SUV, TOGG mühendisleri tarafından inşa edilen, Türkiye’nin fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu tamamen elektrikli ve bağlantılı bir platforma binecek. TOGG, gelecekteki araçları desteklemek için modüler mimariler kullanacaktır.

“2030 yılına kadar pazardaki farklı ihtiyaçlara cevap verecek beş modelden oluşan bir portföyümüz olacak” diye açıkladı. “Projemiz ulusal GSYİH’mıza 50 milyar dolar, 2022’yi takip eden 15 yıldaki cari işlemler açığına yedi milyar Euro katkıda bulunacak.”

Stil ve Tasarım: Lalelerden İlham Alın

TOGG, İtalyan tasarım firması Pininfarina ile C-SUV’nin stilinde çalıştı. Fikir, hem Türk hem de küresel tüketicilere hitap eden bir şey yaratmaktı. Toyota, Infiniti ve Mazda’nın araç tasarımı için Japon kültürünün unsurlarını nasıl kullandığına benzer şekilde TOGG, Anadolu kültüründen çekildi. Örneğin, bir lale tasarımı ön ızgara ve tekerleklerden geçerek araca farklı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Lale Türkiye’de zengin bir tarihe sahiptir .

Şık olmasına rağmen, Türkiye’nin Otomobili sadece güzel bir yüz değil. Mimari, yedi standart hava yastığı dahil olmak üzere bir dizi aktif ve pasif güvenlik özelliğini desteklemektedir. TOGG, C22 SUV 2022’de piyasaya sürüldüğünde EuroNCAP’ten 5 Yıldızlı bir güvenlik derecesi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye'nin Otomobili
Fotoğraf: TOGG.

İç Düzen: “Akıllı Yaşam Alanları”

TOGG, C-SUV’nin daha fazla tavan boşluğu ve bacak boşluğu için sınıfındaki en uzun dingil mesafesine sahip olacağını söyledi. Türkiye’nin Otomobili beş kişilik kabin içinde, fiziksel düğmelerden ve düğmelerden yoksundur. Son teknoloji ürünü dokunmatik ekranlar, sesli komut teknolojisi ve minimalist ergonomi kullanarak TOGG, normal bir iç mekandan daha fazlasını ister; daha ziyade akıllı bir yaşam alanı işlevi gören bir şey .

“Bugünün otomobili artık A noktasından B noktasına hareket eden bir araç değil,” diye açıkladı Karakaş. “Akıllı bir cihaza ve bilgisayara dönüşüyor ve evden ve işten sonra üçüncü bir yaşam alanına dönüşüyor.”

Türkiye’nin Otomobili, mimarisiyle kalıcı olarak internete bağlı ve onu tam zamanlı bir hareketli nokta haline getiriyor. Araç mobil cihazlarla eşleşiyor, akıllı evler ve binalarla ve bağlanan diğer altyapı unsurlarıyla iletişim kuruyor. C-SUV ayrıca kablosuz yazılım güncellemelerini de alabilir.

Türkiye'nin Otomobili
Fotoğraflar: TOGG.

Türkiye’nin Otomobillerinin Menzili Nedir?

C-SUV, sıvı termal yönetim sistemlerine sahip iki farklı pil paketi sunar . Birincisi yaklaşık 200 mil menzil sağlarken, ikincisi 300 mil menzil sunar. TOGG, pillerin 30 dakikadan daha kısa sürede yüzde 80 doluluk oranına ulaşabileceğini söylüyor.

Türkiye’nin Otomobil Dört Tekerden Çekişi mi?

Dört tekerden çekiş, arkadan çekişli gibi mevcuttur. Daha güçlü bir araçtan hoşlananlar dört tekerlekten çekiş tercih etmek isteyeceklerdir. Tek bir e-motor ve arkadan çekişli Türkiye’nin Otomobili 200 beygir gücü üretiyor ve 7,6 saniyede 62 mil / saate ulaşıyor.

Buna kıyasla, dört tekerlekten çekişli modeller, beygir gücünü 400’e kadar ikiye katlamak için ikinci bir e-motor kullanır. Bir e-motor, ön aksta bulunurken diğeri arka aksta bulunur. Dört tekerlekten çekişli konfigürasyonda olan Türkiye’nin Otomobili 4,8 saniyede 62 mil / saate ulaştı.

Her iki modelde de önde ve arkada havalandırmalı disk frenler bulunur.

Türkiye'nin Otomobili
Türkiye’nin Otomobili, ön aksta bağımsız bir MacPherson gergi kolu kullanıyor. Fotoğraf: TOGG.

Otonom Sürüş ve Gelecek Görünümü

C-SUV, Seviye 2 otonom sürüş kapasitesine sahip olacak , ancak sonunda “esnek mimari topolojisi” ile gelecekte Seviye 3 kapasitesini destekleyecek. Türkiye’nin Otomobili hakkında her şeyi öğrenmemize rağmen, araç, bugüne kadarki en gelişmiş teknoloji, artırılmış gerçeklik gibi. Örneğin, Holografik Asistan belirli 2D ekranları (navigasyon gibi) 3D görüntülerle değiştirir.

TOGG, C-SUV ve diğer araçları geliştirmeye devam ederken, şirket daha küçük işletmeler de dahil olmak üzere iş ortaklarıyla çalışmaya odaklanıyor. Otomobillerin ötesinde, TOGG gelecek nesiller için daha temiz ve daha uygulanabilir bir ekosistem sağlamayı umuyor.

“Türkiye’nin en çok beklenen projesinin en heyecanlı üyelerinden biri olarak, muazzam sorumluluğumuzun tamamen farkındayım” dedi. “Bu yeni dünya, yeni teknolojiler ve değerlerle yönetilen yeni fikirlere açık bir alan.”

Carl Anthony, Automoblog’un Genel Yayın Yönetmeni ve Detroit, Michigan’da yaşıyor. Ally Jolie Baldwin Vakfı’nın Yönetim Kurulunda görev yapmaktadır ve Midwest Otomotiv Medya Derneği ve Otomotiv Tarihçileri Derneği üyesidir. Anthony, yıllar boyunca Fiat Chrysler Otomobilleri, Ford Motor Company, General Motors, Mercedes-Benz, Honda, Volvo ve Local Motors için deneyimsel pazarlama rollerinde çalıştı. 

Kaynak: https://www.automoblog.net/2019/12/27/turkeys-automobile-togg-c-suv/

Ali Çömez

Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için bu bloğu açtım, umarım faydalı olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir