Rank Math Seo’da “Schema Markup” ı Yapılandırma

25 / 100 SEO Puanı

Rank Math’da “Schema Markup” ı Yapılandırma (Rich snippets)

Google’ı birkaç yıldır kullandıysanız, son birkaç yıldır Google’ın arayüzünde bazı önemli değişiklikler fark etmiş olabilirsiniz.

Daha önce sahip oldukları 10 bağlantı arayüzünden, tüm organik arama zengin snippet’lere, önizlemelere, haritalara, sorulara ve diğer zengin sonuçlara dönüştü . İşte bir örnek.

google'daki zengin snippet örneği

“Chicken Tikka Masala” ya da bu konuyla ilgili herhangi bir tarif için arama yaptığınızda, Google çoğunlukla yukarıdakine benzer zengin sonuçlar gösterir . Basit metin sonuçları yerine, bir video öneriniz, tarifle ilgili bazı ayrıntıları gösteren zengin bir kartınız ve aşağıda daha da önerilen videolar var.

Sadece bu değil, video önerilerinin altındaki düzenli sonuçlar da zengindir . Yıldız derecelendirmeleri, oyları, hazırlık süreleri ve hatta yemeğin sahip olacağı kalori miktarını gösterirler.

recipie rich snippet'in altını çiz

Bu fenomen sadece tariflerle sınırlı değildir. İşte başka bir sorgu örneği.

google'da iş açısından zengin snippet örnekleri

Ve bir tane daha.

tıbbi zengin snippet örneği

Gördüğünüz gibi Google yalnızca basit bağlantılar göstermiyor; aslında, Google, sonuçları kullanıcının yazdığı sorgu türüne göre değiştirmektedir. Kısacası, kullanıcı amacındaki bir değişiklik Google’ın görüntülediği sonuçların türünü değiştirir. Google bunu nasıl yapıyor?

Kısa cevap: AI. Google, birkaç yıl önce Google Rank algoritmasına [Rank Brain] ‘i tanıttı; bu, içeriği anlamak ve kullanıcı sorgularına daha iyi hizmet vermek için yapay bir zeka sistemiydi. En yeni [BERT] güncellemesi aynı yönde bir hamle.

Kullanıcılar Google’da bir sorgu yazdıklarında, istedikleri konusunda net bir niyetleri vardır. Ancak, çoğu zaman, sorgunun kendisi amacı açıklığa kavuşturmak için yeterince spesifik (veya çok spesifik) değildir. Burada Google, amacını anlamak ve doğru sonuçları sunmak için muazzam hesaplama gücünü kullanır.

Ancak, Google henüz mükemmel değil ve çözülmesi gereken 2 büyük zorluk var. Birincisi kullanıcı niyetidir ve ikincisi içeriği amaca hizmet etmek üzere yorumlamaktır. Zamanla, Google hem de daha iyi olacak, ama bu arada, sen Google da bilinen akıllı işaretlemeyi kullanarak daha iyi web sitenizin içeriğini anlamalarına yardımcı olabilir Şeması .

Açıklamak için, Şema (veya işaretleme) web sitenize uyguladığınız şeydir ve zengin snippet’ler , Şema nedeniyle SERP’lerde elde ettiğiniz şeydir . Bununla birlikte, bahsederken, her iki terim de çok farklı olmalarına rağmen birbirlerinin yerine kullanılır.

Peki, zengin snippet’ler nedir?

Zengin Snippet’ler veya zengin veriler veya zengin meta veya meta veriler, Google’a sayfa hakkında ek veriler sağlayan bir web sitesinin sayfasına yerleştirilmiş kod parçalarıdır. Google bu bilgileri ayrıştırır ve zengin sonuçlar görüntülemek için kullanır.

Chicken Tikka örneği için, sayfa ve zengin veriler nasıl görünüyor.

zengin snippet ile normal kod

Fark ettiyseniz Google, tarifler de dahil olmak üzere sayfada birçok zengin veri türü tespit ediyor. Tarifi tıklatırsak, gördüğümüz şey budur.

tarifi zengin snippet'in ayrıntıları

Yakından bakarsanız, malzemelerden, yazardan ve hatta lezzetli tavuk tikka hazırlamak için atmanız gereken bireysel adımlardan bahsediyor.

Bu, Google’ın arama sonuçlarında gördüğü, yorumladığı ve ardından sergilediği bilgilerdir ve bu da sonuçları zenginleştirir.

Bu 2 önemli soruyu gündeme getiriyor.

 • Bu bilgileri sayfalarınıza eklemek için bir standart var mı?
 • Bu bilgileri sayfalarınıza eklemeye nasıl başlayabilirsiniz?

İlk sorunun cevabı evet; sayfalarınıza zengin veriler eklemek için bir standart vardır. Aslında, birçok standart var, ancak en popüler olanı Schema’dan .

Şema, Google, Microsoft, Yahoo ve Yandex’in birleşik çabasıyla oluşturulan ortak çalışmaya dayalı bir topluluk ürünüdür ve şimdi web sayfalarına zengin veriler eklemenin en popüler yoludur.

İkinci sorunun cevabı Rank Math . Rank Math’ın Zengin Snippet yeteneklerini kullanarak yayınlarınıza, sayfalarınıza ve hatta özel yayınlarınıza kolayca zengin veriler eklemeye başlayabilirsiniz.

Zengin Snippet’i Yapılandırma – Temel Bilgiler

Sıra Matematik Başlığı ve Meta Ayarları ile ilgili makaleyi okuduysanız, yazılarda, sayfalarda ve diğer yazı türlerinde Zengin Snippet’leri tartıştığımızı hatırlayabilirsiniz. İşte tam olarak bunu gösteren bir görüntü.

sıralama matematikte bazı zengin snippet ayarları

Burada zengin snippet’leriniz için varsayılan değerleri ayarladığınızı anlamak önemlidir. Basit bir deyişle, zengin snippet’in gerçekte hangi verilere sahip olacağını değil, yayınınızın hangi zengin snippet türünü kullanacağını yapılandırırsınız.

Zengin snippet’leri yapılandırma işlemi aslının içinde yapılır. Süreci tartışalım.

Zengin Snippet’leri Yapılandırma

Yeni bir yayın oluşturarak veya mevcut bir yayını düzenleyerek başlayın. Bu örnek için yeni bir gönderi oluşturacağız.

sıralama matematikinde bulunan zengin snippet ayarları nerede

Yeni yayın ekranı şöyle görünür. Klasik düzenleyiciyi kullanıyorsanız, ekranınız biraz farklı görünecektir.

Blok düzenleyicide, etkinleştirmek için sağ üstteki Matematik Sırala düğmesine tıklayın.

blok düzenleyicide sıra matematiğini etkinleştir

Etkinleştirildikten sonra Zengin Snippet’leri yapılandırmak için 3. simgeyi tıklayın.

sıralama matematiğinde şema seçeneklerine erişme

Burada, yazınız için Şema türünü ve diğer meta seçenekleri belirleyeceksiniz.

sıralama matematikte şema seçeneklerinin varsayılan görünümü

Klasik editörde böyle bir şey olmalı.

eski düzenleyicide zengin snippet sekmesi

Blok düzenleyici WordPress’in geleceği olduğundan, blok düzenleyiciyi kullanarak Zengin Snippet’leri göstereceğiz. Klasik editörü kullansanız bile, süreci kolayca takip edebilmelisiniz. Zengin Snippet’ler bölümündeki tüm ayarlar şunlardır.

sıra matematikte makale türü şemasındaki tüm seçenekler

Gördüğünüz gibi, Makale türü Zengin Snippet varsayılan olarak seçilmiştir, Başlık ve Açıklama alanları da varsayılan değerlerini gösterir.

Makale seçeneğini tıklatırsanız, Rank Math’ın desteklediği tüm Şema meta verileri türlerini görebilirsiniz.

rank math tarafından desteklenen tüm şema türleri

Gördüğünüz gibi, birçok desteklenen Zengin Snippet türü vardır ve her birini sizinle tartışacağız. İşte tüm Zengin Snippet Türlerinin bir listesi.

İçindekiler

Zengin Snippet’leri yapılandırmanın arkasındaki fikir, web sitenize koyduğunuz her yazı için kullanılacak varsayılan bir değer yapılandırmanız ve ardından verileri yazıya göre özelleştirmeniz ve optimize etmenizdir.

Farklı Zengin Snippet türleri seçtiğinizde, yapılandırmanız için farklı meta veri türleri görünür. Alanların her birinin ne anlama geldiğini anlayarak, Zengin Snippet için uygun bilgileri girebileceksiniz.

Zengin Snippet Türlerinin her birini tartışarak başlayalım.

Yok

“Hiçbiri” seçeneği oldukça açıklayıcı. Bu, gönderi için zengin veriler kullanmak istemediğiniz anlamına gelir. Hiçbiri seçeneğini belirlerseniz, kalan alanlar kaybolur.

sıralama matematikte şema seçilmedi

makale

Makale Zengin Snippet türü, makalelerinizin çoğunda olduğu gibi makalelerin çoğunda kullanacağınız türdür. Aynı nedenden dolayı Rank Math içindeki varsayılan seçenektir. Makale Zengin Snippet türünü seçerseniz göreceğiniz alanlar şunlardır.

makale türü şeması tüm seçenekler

manşet

Başlık alanı, makaleniz için meta başlığı veya SEO başlığını girmeniz gereken yerdir. Bunu yapmanın 2 yolu vardır. Başlığı kendiniz yazabilir veya değişkenleri kullanarak işlemi otomatikleştirebilirsiniz. Değişkenler gerçek yayınınızdaki bilgileri (gönderi başlığı, yayın tarihi vb.) Kullanmanıza ve başlığı programlı olarak oluşturmanıza olanak tanır. Endişelenmeyin, gerçek bir programlama yoktur ve yapmanız gereken tek şey doğru değişkenleri seçmektir ve SEO başlığı oluşturulacaktır. SEO başlığını oluşturmak için değişkenleri ve statik metni de birleştirebilirsiniz. Mevcut tüm değişkenlerin listesini görmek için Başlık seçeneğinin yanındaki açılır oku tıklayın.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Kullanabileceğiniz birçok değişken vardır (kaydırma çubuğuna dikkat edin) ve değişkenleri hızlı bir şekilde bulmak ve kullanmak için arama çubuğunu da kullanabilirsiniz.

Açıklama

Açıklama alanına arama motorlarının görmesini istediğiniz yayının meta açıklamasını girersiniz. Başlık alanında erişime sahip olduğunuz değişkenlerin aynısı, Açıklama alanında da kullanılabilir.

Makale Türü

Makale Türü alanında 3 seçeneğe erişebilirsiniz.

 • makale
 • Blog yazısı
 • Haber Makalesi

Bu seçenekler, blog yayınınızın yazı türünü seçmenize olanak tanır. Makale ve Blog Postası alanı birbirinin yerine kullanılabilir, ancak Haber Makalesi yalnızca gerçek haber içeriği için kullanılmalıdır.

Kitap

Yayınınız herhangi bir kitapla ilgiliyse, Kitap Zengin Snippet türünü kullanmanız gerekir. Kitap’ı seçtiğinizde, görmeniz gereken seçenekler şunlardır.

kitap türü şema sıralaması matematik tüm seçenekler

Ayarların her birini şu şekilde yapılandırabilirsiniz.

Konumu İncele

Şema yönergelerine göre, uygun olabilmeniz için kitap incelemesi sayfada görüntülenmelidir. Rank Math’ın ilk sürümünde, kitabın incelemesini sayfaya eklemek zorundaydınız; bir kısa kod kullanmak zorundaydınız. Şimdi, bunu yapmak için birden fazla seçeneğiniz var. Rank Math’ı incelemeyi yazının üstüne, yazının altına ve her ikisini de ekleyecek şekilde yapılandırabilir veya manuel olarak bir kısa kod kullanma yöntemini kullanabilirsiniz.

sıralama matematikteki konum seçeneklerini gözden geçirme

Kısa kod

Konumu incele alanında Özel seçeneğini belirlerseniz, altında Kısa Kod alanı görünür. Kitabın gönderisini incelemeye eklemek için bu kısa kodu istediğiniz yere yapıştırmanız gerekir.

sıralama matematikte kısa kod inceleme konumu seçeneği

manşet

Buradaki başlık, yayının meta başlığını temsil eder. Değişkenleri kullanarak statik bir başlık oluşturabilir veya dinamik bir başlık oluşturabilirsiniz.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

URL

Kitabın satın alınabileceği URL’yi buraya girin

Yazar

Buraya yazarın adını girin.

Değerlendirme

Kitabı incelerken, bir derecelendirme vermeniz gerekir. Bu, kitaba vermeyi seçtiğiniz notu girdiğiniz alandır.

Minimum Oylama

Buraya bir kitaba verebileceğiniz minimum puanı girin. Örneğin, çevrimiçi olarak satın aldığınız ürünleri incelerken, yalnızca 1/5 ürünlerini yalnızca en düşük olarak derecelendirebilirsiniz. Bu durumda, 1 minimum puan olacaktır.

Maksimum Değerlendirme

Bir kitabı 4 değerlendirirseniz, bunun anlamı nedir? 4 üzerinden 4? 4 üzerinden 5? 1000 üzerinden 4? Buraya bir kitaba atanabilecek maksimum derecelendirmeyi girersiniz.

Yeni Sürüm Ekle

Her kitabın birden fazla basımı olabileceğinden (ciltsiz kitap, basılı sürüm, vb.), Yayınınızda kitabın hangi sürümünden bahsettiğinizi açıklığa kavuşturmak önemlidir. Bu düğme kitabın birden fazla basımını oluşturmanıza yardımcı olur ve hepsini aynı gönderiye ekleyebilirsiniz.

Yayına kitabın bir sürümünü eklemek için düğmeyi tıklayın. Bunu yaptıktan sonra, altında görünen birkaç yeni seçenek göreceksiniz. Alanlara girmeniz gerekenler.

Baskı

Kitabın hangi baskısı bu? Birinci, ikinci, üçüncü veya başka bir şey? Bu bilgileri buraya girin. Bunun için ayrı bir seçenek olduğu için buraya kitap basımı türünü (ciltsiz kitap vb.) Girmemeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

ISBN

Kitabın ISBN’sini girin. ISBN, her kitap için benzersiz bir tanımlayıcıdır ve her baskıya göre değişir, bu nedenle doğru ISBN’yi girdiğinizden emin olun.

Başlık

Bu özel basımın kitaptan farklı bir başlığı varsa, başlığı buraya girebilirsiniz. Başlık aynıysa, bu alanı boş bırakabilirsiniz.

URL

Bu sürüm çevrimiçi olarak kullanılabiliyorsa URL’yi buraya girin. Bu alan isteğe bağlıdır ve boş bırakılabilir.

Yazarlar

İlgili kitaptan farklıysa yazarın adını buraya girin.

Yayınlanma Tarihi

Bu sürümün ilk yayınının tarihini seçmek için tarih seçiciyi kullanın.

yayınlanmış tarih ve saat seçici kitap sıralaması matematik

Kitap Biçimi

Burada, bu belirli sürümün kullanılabileceği biçimi seçebilirsiniz. Kitap birden çok biçimde mevcutsa, her kitap türü için bir sürüm oluşturun.

desteklenen kitap biçimi türleri sıra matematik

Gördüğünüz gibi 4 tür format desteklenmektedir.

 • EBook
 • Ciltli
 • karton kapaklı kitap
 • Sesli kitap

Sürüm Ekleme veya Kaldırma

Başka bir sürüm eklemek istiyorsanız, ayarların altındaki Yeni Sürüm Ekle’yi tekrar tıklayın. Bir sürümü kaldırmak istiyorsanız , Sürüm ayarlarının altındaki Kaldır bağlantısını tıklamanız gerekir .

sıralama matematik sürümleri nasıl eklenir ve kaldırılır

Birden fazla basım birbirinin üzerine nasıl yığınlanacağı aşağıda açıklanmıştır. Her bir sürümün ayarlarını tıklatarak kontrol edebilirsiniz.

çoklu kitap editons sıralaması matematik gösterimi

kurs

Çevrimiçi bir kursu inceliyorsanız veya bu kurstan bahsediyorsanız, Zengin Kurs Snippet’ini kullanabilirsiniz. Course Rich Snippet’ini seçerseniz göreceğiniz tüm seçenekler şunlardır.

kursun tüm seçenekleri zengin snippet sıralaması matematik

Seçenekleri nasıl yapılandıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Konumu İncele

Şema yönergeleri, meta veriler dışında, herhangi bir şema türüne verilen inceleme veya derecelendirmenin de sayfada görüntülenmesi gerektiğini belirtir. Değilse, Google Şemanızı dikkate almayabilir. Buna uymak için Rank Math, incelemeye / derecelendirmeyi gönderinin içine de eklemenizi sağlar. Daha önce, bunu yalnızca bir kısa kodla yapabilirsiniz, ancak artık Rank Math derecelendirmeyi birden fazla konuma eklemenize izin veriyor. Mevcut tüm seçenekleri kontrol etmek için açılır menüyü tıklayın.

kurs zengin pasajındaki konum seçeneklerini gözden geçirme

Kısa kod

Bu alan yalnızca Konumu Gözden Geçir alanında Kısa Kod seçeneğini belirlerseniz görünür. Bu kısa kodu kullanarak derecelendirmenizi gönderinin içine yerleştirebilirsiniz. Kısa kodu, derecelendirmenin görünmesini istediğiniz yere yapıştırmanız yeterlidir.

manşet

Burada, bahsettiğiniz kursun meta başlığını girersiniz. Statik bir başlık yazabilir veya dinamik bir başlık oluşturmak için değişkenler kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz çok sayıda değişken vardır ve metin alanının yanındaki açılır düğmeyi tıklayarak bunları görebilirsiniz.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Açıklama

Burada yayında bahsettiğiniz kursun meta açıklamasını eklersiniz. Başlığa benzer şekilde, dinamik bir açıklama oluşturmak için değişkenleri kullanabilir veya statik bir açıklama yazabilirsiniz.

Kurs Sağlayıcı

Kurs bir kuruluş veya kişi aracılığıyla veriliyor mu? Burada doğru seçeneği seçin.

Kurs Sağlayıcı Adı

Kursunuzu sağlayan kişinin veya kuruluşun adını girin.

Kurs Sağlayıcı URL’si

Kursun bulunduğu URL’yi girin.

Değerlendirme

Kursu ne değerlendirirsiniz? Puanınızı alana girin. Bu alanın yalnızca sayıları desteklediğini unutmayın.

Minimum Oylama

Kursa verilebilecek minimum not nedir? Bu numarayı alana girin.

Maksimum Değerlendirme

Bir alana verilebilecek maksimum derecelendirme nedir? Bu alana bu sayıyı girin.

Etkinlik

Yayınınız veya sayfanız herkese açık bir etkinlikle mi ilgili? Ardından meta verilerinizi biçimlendirmek için etkinlik türünü kullanın.Yayınınızda Etkinlik Şemasını kullanırken görmeniz gereken tüm alanlar vardır.

etkinlik türü zengin snippet'indeki tüm seçenekler

Etkinlik Zengin Snippet’inin bir ton seçeneği vardır, bu yüzden her birini hızlı bir şekilde anlayalım.

Konumu İncele

Bir şeye ilişkin inceleme yayınlarken, Şema yönergeleri, inceleme bilgilerinin (derecelendirmeler vb.) Sayfada da bulunması gerektiğini, yani kullanıcı tarafından görülebilir olduğunu belirtir. Buna uymamak, web sitenizin zengin sonuçlara hak kazanmamasına yol açabilir. Açıkçası istemediğiniz bir şey olduğu için, bu seçeneği kullanarak sayfadaki derecelendirmeleri de dahil etmek akıllıca olacaktır.

Rank Math, derecelendirme bilgilerini sayfaya ekleyebileceğiniz birkaç yol sunar. Göndermenin üstüne, gönderinin altına, gönderinin üstüne ve altına ya da kısa kod kullanarak özel bir konuma ekleyebilirsiniz.

etkinlik türü zengin snippet'indeki konumu inceleme

Kısa kod

Kısa Kod alanı yalnızca Konumu Gözden Geçir alanında Kısa Kod seçeneğini belirlerseniz görünür. Bu kısa kodla, gönderi içinde derecelendirme bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Kısa kodu kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırmanız yeterlidir.

manşet

Burada, yayınınızda bahsettiğiniz etkinliğin meta başlığını ayarlayabilirsiniz. Statik bir başlık yazabilir veya değişkenleri kullanarak bir başlık oluşturabilirsiniz. Kullanılabilir oldukça az sayıda değişken vardır ve metin alanının sonundaki açılır düğmeyi tıklayarak bunların tümünü kontrol edebilirsiniz. İşte böyle çalışır.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Açıklama

Burada, bahsettiğiniz etkinliğin meta açıklamasını belirlersiniz. Başlığa benzer şekilde, statik bir açıklama oluşturabilir veya değişkenleri dinamik bir açıklama oluşturmak için kullanabilirsiniz. Başlığı ayarlamak için kullanılabilen aynı değişkenler açıklama için de kullanılabilir.

Açıklama kısa olmalı, ancak etkinliği “satmaya” çalışın. Okuyucular bilmeli:

 • Etkinlik nedir
 • Kimin için
 • Neden önemsemeliler

URL

Bu alan, etkinliğin resmi URL’sini içermelidir. Bu alanı boş bırakırsanız Google, sayfanızın etkinliğin resmi sayfası olduğunu varsayabilir.

Etkinlik tipi

Burada sayfada bahsettiğiniz etkinlik türünü seçersiniz. Schema.org işaretlemesinde tanınan birçok farklı etkinlik türü var – burada listelenemeyecek kadar çok! Sadece seçenekler arasında gezinin ve etkinliğinizi en iyi tanımlayanı bulun.

sıralama matematikte desteklenen tüm etkinlik türleri

Desteklenen etkinliklerin listesi:

 • Etkinlik
 • İş Etkinliği
 • Çocuk Etkinliği
 • Komedi etkinliği
 • Dans Etkinliği
 • Teslimat Etkinliği
 • Eğitim Etkinliği
 • Sergi Etkinliği
 • Festival
 • Yemek Etkinliği
 • Edebi Etkinlik
 • Müzik Etkinliği
 • Yayın Etkinliği
 • Satış Etkinliği
 • Gösterim Etkinliği
 • Sosyal etkinlik
 • Spor olayı
 • Tiyatro Etkinliği
 • Görsel Sanatlar Etkinliği

mekan adı

Konumunuz olmadan bir etkinliğiniz olamaz (çevrimiçi değilse)! Mekanın adı ne? Mekanın adını buraya girin.

Mekan URL’si

Etkinliğin mekanının ayrı bir URL’si varsa buraya girin.

Adres

Sokak adresiyle mekanınıza nasıl ulaşacağınızı okuyucularınıza anlatın! Google bu bilgileri Google Haritalar’ı ve yerel aramayı doldurmak için kullanabilir ve insanlar arama sonuçlarına kolayca ulaşabilmeleri için bilgileri arama sonuçlarında görüntüleyebilir. Kişilerin adresi kolayca bulabilmesi için adres alanını makul miktarda ayrıntıyla doldurun.

sanatçı

Etkinlikte kimler sahne alıyor? Kişi mi yoksa kuruluş mu? Uygun seçeneği belirleyin.

Sanatçı Adı

Buradaki sanatçılardan herhangi birinin adını girin. Örneğin, performans gösteren bir Kişi için “Taylor Swift” yazabilir ve bir grup için grubun adını, ör. “Güçlü, kuvvetli, yiğit”. Birden fazla sanatçı varsa, bunlardan herhangi birinin adını girin.

Performansçı URL’si

Bahsettiğiniz sanatçının (kişi veya kuruluş) bir web sitesi varsa, URL’yi buraya girin. Başkalarına değil, Sanatçı Adı alanına bahsettiğiniz sanatçının URL’sini girdiğinizden emin olun.

Etkinlik Durumu

Etkinliğin mevcut durumu nedir? Etkinlik iptal edildi, zamanında mı yoksa ertelendi mi? Kullanılabilir alanlardan uygun seçeneği belirleyin.

sıralama matematikte desteklenen tüm etkinlik durumları

Durumu bilmiyorsanız, isteğe bağlı bir alan olduğundan durumu “Yok” olarak bırakabilirsiniz.

Başlangıç ​​Tarihi ve Bitiş Tarihi

Etkinliğin ne zaman yapılması ve ne kadar süreceği. Bu seçenekleri yapılandırmak için başlangıç ​​tarihi ve bitiş tarihi kullanılabilir.

Hem Başlangıç ​​Tarihinde hem de Bitiş Tarihinde, etkinlik için kesin saat ve tarihi girmek üzere kullanabileceğiniz bir tarih seçici ve saat seçici bulunur.

Bilet URL’si

İnsanlar etkinlik için nereden bilet alabilirler? Bunun için URL’yi buraya girin. Etkinlik ücretsizse, bu alanı boş bırakın,

Giriş ücreti

Etkinliğin maliyeti nedir? Para birim sembolü olmayan alana yalnızca numarayı girin. Etkinlik ücretsizse veya fiyatı bilmiyorsanız, bu alanı boş bırakabilirsiniz.

Para birimi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ISO 4217 Para Birimi Kodu’nu kullanarak para birimini belirleyeceğiniz için, Giriş Fiyatı alanına para birimi simgesini girmemelisiniz. Ülkenizin para biriminin ISO kodunu bilmiyorsanız Wikipedia’nın etkin bir kod listesi vardır.

Kullanılabilirlik

Biletler hala mevcut mu veya satıldı mı?

Seçenekler:

 • Yok
 • Stokta var
 • Satıldı
 • Ön sipariş

Kullanılabilirlik Başlıyor

Etkinlik için biletler ne zaman sunulacak? Bu alandaki tarih ve saati seçmek için tarih ve saat seçiciyi kullanın. Gerçek tarihi bilmiyorsanız, bu alanı boş bırakabilirsiniz.

Stok envanteri

Kaç biletin satıldığını biliyorsanız, numarayı buraya girin veya bu alanı boş bırakın.

Değerlendirme

Etkinliğe ne puan verirsiniz? Puanınızı alana girin. Bu alanın yalnızca sayıları desteklediğini unutmayın.

Minimum Oylama

Etkinliğe verilebilecek minimum derecelendirme nedir? Bu numarayı alana girin.

Maksimum Değerlendirme

Etkinliğe verilebilecek maksimum derecelendirme nedir? Bu alana bu sayıyı girin.

İş ilanı

İş İlanı Zengin Snippet’i, web sitenizde kullanılabilir işler gönderirken kullanılmak üzere tasarlanmıştır. İşte İş İlanı bölümünde görmeniz gereken tüm seçenekler.

zengin snippet gönderen işteki tüm seçenekler

manşet

Burada, yayınınızda bahsettiğiniz işin meta başlığını ayarlayabilirsiniz. Statik bir başlık yazabilir veya değişkenleri kullanarak bir başlık oluşturabilirsiniz. Kullanılabilir oldukça az sayıda değişken vardır ve metin alanının sonundaki açılır düğmeyi tıklayarak bunların tümünü kontrol edebilirsiniz. İşte böyle çalışır.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Açıklama

Burada, bahsettiğiniz işin bir meta açıklamasını belirlersiniz. Başlığa benzer şekilde, statik bir açıklama oluşturabilir veya değişkenleri dinamik bir açıklama oluşturmak için kullanabilirsiniz. Başlığı ayarlamak için kullanılabilen aynı değişkenler açıklama için de kullanılabilir.

Başlık dışında açıklama, doğru adayı çekmek için bilgi eklediğiniz bölümdür. İşin potansiyel adaylara çekici gelmesi için iş hakkında gerekli tüm bilgileri eklediğinizden emin olun.

Maaş

Bu iş için önerilen yaklaşık maaş aralığını girin. Herhangi bir para birimi simgesi olmadan numarayı buraya girmeniz yeterlidir. Ayrıca, maaş sabit değilse, bir aralık da girebilirsiniz, örneğin “25000-33000” (tırnak işaretleri olmadan).

Maaş Para Birimi

Burada maaşın ödeneceği para biriminin ISO kodunu girersiniz. Para biriminin ISO kodunu bilmiyorsanız, Wikipedia’nın tam bir listesi vardır.

Maaş bordrosu

Burada maaşın ödeneceği zaman aralığını girersiniz. Bunu doğru şekilde ayarlamak önemlidir. İstediğiniz son şey, üç aylık maaş aralığı yayınlamak ve adaylar aylık maaş olarak beklemek. İşte belirtebileceğiniz zaman dilimleri.

iş ilanında bordro seçenekleri

Yayınlanma Tarihi

Bu alan, işin gönderildiği tarihi içermelidir. Tarih ve saati manuel olarak girmenize gerek yoktur; bunun yerine tarih ve saat seçicileri kullanabilirsiniz. İşin yayınlandığı tarihi bilmiyorsanız, alanı boş bırakabilirsiniz ve Sıra Matematik yayın sonrası tarihi yayınlanma tarihi olarak seçer.

Son Kullanma Tarihi

Buraya iş listesinin süresinin dolacağı tarihi girmeniz gerekir. Gönderilme Tarihi alanına benzer şekilde, tarih ve saati manuel olarak yapmak yerine tarih ve saat seçiciyi kullanabilirsiniz.

Süresi Dolduğunda Yayından Kaldır

Sadece iş listesinin aylar önce sona erdiğini keşfetmek için mükemmel bir iş fırsatı bulduysanız ne hissedersiniz ?

Bunun olmasını önlemek için Zengin Sonuç yönergeleri, bir iş listesinin süresi dolduktan sonra postanın kaldırılması gerektiğini belirtir. Rank Math bu özelliği dahil etti ve iş listesinin süresi dolduğunda yayınınızın davranışını kontrol etmenizi sağlar. Bu ayarı etkinleştirdiğinizde, Rank Math yayını gönderiyi “Taslak” durumuna dönüştürür ve yerine bir 404 sunar. Bu ayarı etkinleştirmenizi öneririz.

İstihdam Tipi

İşveren ne tür çalışanlar arıyor? Tam zamanlı, yarı zamanlı veya serbest çalışan? İstihdam Türü alanı bunu kolayca tanımlamanızı sağlar. İş listesi için uygun İstihdam türlerini kontrol etmeniz yeterlidir. İşe uygun tüm türleri seçebilir ve seçmelisiniz.

İşe Alım Organizasyonu

Hangi kuruluş işi yayınladı? Bu kuruluşun adını buraya girin. Bunu boş bırakırsanız, Rank Math web sitenizi kurarken girdiğiniz bilgileri kullanır.

Gönderi Kimliği

Bu iş için benzersiz bir kimlik girin. Bu işveren tarafından sağlanabilir veya kayıt tutma için kendiniz girebilirsiniz. Alanı boş bırakırsanız, bunun yerine posta kimliği kullanılır.

Organizasyon URL’si

İş teklifini gönderen şirketin bir web sitesi varsa, bu alana URL’yi listeleyin. Bu alanı boş bırakırsanız, bilgileriniz bu alanı doldurmak için kullanılacaktır.

İşi yayınlayan şirketin logosunun URL’sini girin . İşi başka bir şirket için gönderiyorsanız, onlardan bir URL vermelerini isteyin veya logolarını web sitenize yükleyebilir ve bunun yerine kullanabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

Yönetici hesabınızdan Medya Kitaplığı’nı açın ve kuruluşun logosunu web sitenize yükleyin.

iş ilanı için kuruluş logosunu yükle

Ayrıntılarını açmak için logoya tıklayın. Kenar çubuğunda bazı ek bilgiler içeren URL’yi bulacaksınız.

yüklenen kuruluş logosunun URL'sini kopyala

Ardından URL’yi alana yapıştırın.

yer

Sunulan işin bulunduğu yeri girin. Uzak işler için bunu boş bırakabilirsiniz.

Müzik

Yayınınız müziği tartışıyorsa, Müzik Zengin Snippet’ini kullanmalısınız. Music Rich Snippet Türü için bulunması gereken tüm seçenekler şunlardır.

Müzik zengin snippet türündeki tüm seçenekler

Müzik Snippet’ini yapılandırmak için gereken seçenekleri tartışalım.

manşet

Burada, Arama Motorlarının okumasını istediğiniz meta başlığı yazıyorsunuz. Bir şarkı hakkında konuşuyorsanız, şarkının adını girdiğinizden emin olun. Bir Albümse, sanatçının adını ve adını da belirtin. Yayın başlığınız bunlardan zaten bahsediyorsa, dinamik bir başlık oluşturmak için kullanabileceğiniz değişkenleri kullanabilirsiniz. Mevcut tüm değişkenlerin listesini görmek için metin alanının sonundaki açılır menüyü tıklayın. Çok sayıda değişken vardır ve değişkenleri filtrelemek için birkaç anahtar kelime de yazabilirsiniz.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Açıklama

Açıklama alanında müziği, albümü ve hatta sanatçıyı tanımlayabilirsiniz. Kullanıcıları çekecek ve arama motorlarını memnun edecek bir açıklama yazın. Müziğin dinamik bir tanımını oluşturmak için yukarıda gösterdiğimiz değişkenleri de kullanabilirsiniz.

URL

Kullanıcıların müziği önizleyebileceği ve satın alabileceği URL’yi girin.

tip

Burada müzikten mi yoksa müziği oluşturan sanatçılardan mı bahsedeceğinizi yapılandırabilirsiniz. Mevcut seçeneklerden postanız için uygun seçeneği belirtin.

Kişi

Kişi Zengin Snippet’i, belirli bir kişiyi tartışırken kullanılacaktır. Kişi canlı, ölü, ölümsüz ve hatta kurgusal olabilir. Kişi Zengin Snippet’ini seçtiğinizde sizin görmeniz gereken tüm seçenekler şunlardır.

sıralama matematikte kişi şeması türü için tüm seçenekler

manşet

Burada, yayınınızda bahsetmek istediğiniz kişinin meta başlığını ayarlayabilirsiniz. Bu durumda, büyük olasılıkla kişinin adını ve diğer bazı verileri içerir. Sayfanızın başlığı zaten meta başlığınıza eklemek istediğiniz tüm bilgilere sahipse, tam olarak meta başlığa sahip olmak için değişkenleri kullanabilirsiniz. Kullanmazsa, izin verilen değişkenleri kullanmaya devam edebilir ve onunla birlikte bazı statik metinler yapılandırabilirsiniz. Statik bir başlık yazabilir veya değişkenleri kullanarak bir başlık oluşturabilirsiniz.

Kullanılabilir oldukça az sayıda değişken vardır ve metin alanının sonundaki açılır düğmeyi tıklayarak bunların tümünü kontrol edebilirsiniz. İşte böyle çalışır.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Açıklama

Burada, bahsettiğiniz kişi için bir meta açıklama belirlersiniz. Başlığa benzer şekilde, statik bir açıklama oluşturabilir veya değişkenleri dinamik bir açıklama oluşturmak için kullanabilirsiniz. Başlığı ayarlamak için kullanılabilen aynı değişkenler açıklama için de kullanılabilir.

E-posta

Bu alana, kişinin e-posta adresini girebilirsiniz.

Adres

Adres alanlarına, kişinin tam adresini girebilirsiniz.

Cinsiyet

Burada kişinin cinsiyetini girebilirsiniz. Erkek, Kadın yazabilir, hatta ikili olmayan cinsiyetler için bir dize girebilirsiniz.

İş ismi

Burada kişinin iş unvanını girebilirsiniz. Birkaç örnek Operasyon Direktörü, Müşteri Hizmetleri Yöneticisi vb. Olabilir.

Ürün

Ürün Zengin Snippet’i, ürünler hakkında konuşurken en yararlı olanıdır. Bir e-ticaret mağazasıysanız, Ürün Zengin Snippet’ini ürün sayfalarınıza eklemeniz önemle tavsiye edilir. Ürün Zengin Snippet’inde görebileceğiniz tüm seçenekler şunlardır.

ürün zengin snippet sıralaması matematik tüm seçenekler

Konumu İncele

Şema yönergeleri, meta veriler dışında, herhangi bir şema türüne verilen inceleme veya derecelendirmenin de sayfada görüntülenmesi gerektiğini belirtir. Değilse, Google Şemanızı dikkate almayabilir. Buna uymak için Rank Math, incelemeye / derecelendirmeyi gönderinin içine de eklemenizi sağlar. Daha önce, bunu yalnızca bir kısa kodla yapabilirsiniz, ancak artık Rank Math derecelendirmeyi birden fazla konuma eklemenize izin veriyor. Mevcut tüm seçenekleri kontrol etmek için açılır menüyü tıklayın.

Kısa kod

Bu alan yalnızca Konumu Gözden Geçir alanında Kısa Kod seçeneğini belirlerseniz görünür. Bu kısa kodu kullanarak derecelendirmenizi gönderinin içine yerleştirebilirsiniz. Kısa kodu, derecelendirmenin görünmesini istediğiniz yere yapıştırmanız yeterlidir.

manşet

Burada ürünü tanımlamaya yardımcı olacak bir meta başlık girmeniz gerekecek. Ürünün adını, markasını ve ürünü diğer ürünlerden ayırmak için yararlı olabilecek diğer bilgileri ekleyin.

Başlığa manuel olarak yazabilir veya dinamik olarak bir başlık oluşturmak için değişkenleri kullanabilirsiniz. Başlık oluşturmak için birçok değişken vardır ve bunlara metin alanının sonundaki açılır menüyü tıklayarak erişebilirsiniz. Değişkenler listesi ekranda olduğunda birkaç kelimeyi yazarak değişkenleri filtreleyebilirsiniz.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Açıklama

Buraya ürünün açıklamasını girersiniz. Herhangi bir ürün açıklamasında olduğu gibi, arama motorları ve insanlar için değerli olacak bilgileri dahil etmek istersiniz. Başlığa benzer şekilde, yazarak statik bir açıklama oluşturabilir veya dinamik bir açıklama oluşturmak için değişken kullanabilirsiniz. Yukarıda gösterdiğimiz aynı değişkenler açıklamada da kullanılabilir.

Ürün SKU’su

Buraya ürünün benzersiz S tock K eeping U nit’ini girin .

Ürün markası

Ürün hangi markadan? Bu markanın adını buraya girin.

Ürün Para Birimi

Ürünün fiyatlandırıldığı para biriminin ISO 4217 para birimi kodunu girin. Ülkenizin para biriminin ISO kodunu bu Wikipedia Makale’nden bulabilirsiniz .

Ürün fiyatı

Para birimi simgeleri olmadan bu alana ürünün fiyatını girin .

Kadar Geçerli Fiyat

Ürünün fiyatlandırmasının geçerli olacağı belirsiz bir tarih girin. Tarihi manuel olarak eklemek yerine tarih seçmek için tarih seçiciyi kullanın.

Ürün Stokta

Bahsettiğiniz ürün stokta ise, bu seçeneği etkinleştirin, aksi takdirde devre dışı bırakın.

Değerlendirme

Kursu ne değerlendirirsiniz? Puanınızı alana girin. Bu alanın yalnızca sayıları desteklediğini unutmayın.

Minimum Oylama

Kursa verilebilecek minimum not nedir? Bu numarayı alana girin.

Maksimum Değerlendirme

Bir alana verilebilecek maksimum derecelendirme nedir? Bu alana bu sayıyı girin.

Yemek tarifi

Bu tür yalnızca sayfanızda bir yemek tarifi veya yiyecek veya içecek hazırlama tarifleri varsa yararlıdır. Zengin Tarif Snippet’inde görünmesi gereken seçenekler şunlardır.

yemek tarifi zengin snippet türündeki tüm seçenekler

Gördüğünüz gibi, oldukça uzun bir form! Neyse ki, gönderiden metni kopyalayıp yapıştırmak tamamen sorun değil. Alakalı olmayan tüm yorumları veya ayrıntıları kaldırmanız yeterlidir.

Bu alanlara girdiğiniz metin, sayfanızdaki metinle eşleşmelidir. Örneğin, yayınınızın veya sayfanızın metninde bulunmayan malzemeleri listelemeyin.

İşte alanların kısa bir özetini ve girmeniz gerekenler:

Konumu İncele

Şema yönergeleri, meta veriler dışında, herhangi bir şema türüne verilen inceleme veya derecelendirmenin de sayfada görüntülenmesi gerektiğini belirtir. Değilse, Google Şemanızı dikkate almayabilir. Buna uymak için Rank Math, incelemeye / derecelendirmeyi gönderinin içine de eklemenizi sağlar. Daha önce, bunu yalnızca bir kısa kodla yapabilirsiniz, ancak artık Rank Math derecelendirmeyi birden fazla konuma eklemenize izin veriyor. Mevcut tüm seçenekleri kontrol etmek için açılır menüyü tıklayın.

Kısa kod

Bu alan yalnızca Konumu Gözden Geçir alanında Kısa Kod seçeneğini belirlerseniz görünür. Bu kısa kodu kullanarak derecelendirmenizi gönderinin içine yerleştirebilirsiniz. Kısa kodu, derecelendirmenin görünmesini istediğiniz yere yapıştırmanız yeterlidir.

manşet

Başlık, yemeğin adı olmalıdır. Tarif hakkında bazı ayrıntılar ekleyebilirsiniz, ancak başlığı çok uzun yapmayın. Başlığı sıfırdan yazmak istemiyorsanız, dinamik bir başlık oluşturmak için değişkenleri kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz çok sayıda değişken vardır ve metin alanının sonundaki açılır düğmeyi tıklayarak bunları kontrol edebilirsiniz.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Açıklama

Burada tarifi tarif edeceksiniz. Yayında zaten bunu yaptıysanız, açıklama alanındaki ilgili içeriği almak için değişkenleri kullanabilirsiniz. Başlık için gösterdiğimiz aynı değişkenler Açıklama alanında da kullanılabilir.

tip

Ne tür bir yemek? Bir tatlı, antre veya ana yemek mi? Bu değeri buraya girin.

Yerel mutfak

Bu yemek hangi mutfağa giriyor? Hint, Meksika veya Fransız? Bu değeri buraya girin.

Anahtar kelimeler

Buraya tarifinizle ilgili bazı anahtar kelimeler girmeniz gerekiyor. Bazı örnekler arasında “sağlıklı”, “düşük kalorili”, “hızlı pişirme”, “kolay” vb. Yer alır. Mevsimle ilgili bazı anahtar kelimeleri buraya ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimeleri virgülle ayırdığınızdan emin olun.

Reçete Verimi

Ne kadar yiyecek / içecek hazırlanır? 2 porsiyon, 5 tabak, 2 bardak? Bu değeri buraya girin.

Kalori

Son yemek / içecekte kaç kalori var? Bu, porsiyon başına kalori olmalıdır.

Hazırlanma zamanı

Bu yemeği pişirmek için gereken hazırlık süresi nedir? Değeri buraya ISO8601 biçiminde girin. Örneğin, ISO 8601 formatında 1 saat 40 dakika 1H40M’dir.

Pişirme süresi

Yemeğin pişmesi ne kadar zaman alır? Değeri buraya ISO 8601 formatında girin. Örneğin, ISO 8601 formatında 1 saat 40 dakika 1H40M’dir.

Toplam zaman

Yemeğin başından sonuna kadar hazırlanması ne kadar zaman alır? Saati ISO 8601 formatında girin. Örneğin, ISO 8601 formatında 1 saat 40 dakika 1H40M’dir.

Değerlendirme

Burada isteğe bağlı olarak tarifi derecelendirebilirsiniz. Sadece numarayı buraya girin.

Minimum Oylama

Derecelendirme söz konusu olduğunda ölçeğin en alt ucu nedir? 0 – 5 arasında, buraya 0 girersiniz.

Maksimum Değerlendirme

Atayacağınız maksimum derecelendirme nedir? 0 ile 5 arasında, buraya 5 girersiniz.

Tarif Videosu

Buraya, kullanılan tarifin gösterildiği bir videonun URL’sini girmelisiniz. Bu alan isteğe bağlı olmasına rağmen, bir video bağlantısı eklemeniz önemle tavsiye edilir.

Tarif Video Küçük Resmi

Video için kullanmak istediğiniz küçük resmin URL’sini buraya girin. Buraya gerçek resmin URL’sini girdiğinizden emin olun.

Reçete Video Adı

Yemek tarifi videosunun adı ne olmalı? Bu adı buraya girin.

Video Yükleme Tarihi

Video ne zaman yüklendi? Buraya yükleme tarihini girmek için tarih seçiciyi kullanın.

Tarif Videosu Açıklaması

Buraya tarif videosunun bir açıklamasını girin.

Tarif İçeriği

Bu yemeği yaparken hangi malzemeleri kullanıyorsunuz? Malzemeleri her satıra bir tane girin .

Talimat Türü

Talimat türü belki de tarifi snippet’inin anlaşılması ve yürütülmesi için en karmaşık kısmıdır. Tarifler çok sayıda küçük adımdan oluştuğundan, tarifin yapısını anlamak için, verilerin arama motorlarına adım adım sunulması gerekir.

Tarif adımlarını adım adım bölmenin zaman alıcı olabileceğini biliyoruz, ancak sayfanızın zengin sonuçlarda görünmesi çok yararlı olabilir. Sık sık çok sayıda tarif gönderirseniz, basit rotayı alabilir ve tarifin tamamını tek bir adım olarak gönderebilir ve daha sonra bunları birden fazla adıma bölebilirsiniz.

Tüm seçenekleri anlayalım.

Tek Alan

Tek Alan seçeneği en basit seçenektir. Yapılandırılacak süslü adımlar yok, tüm talimatları bir metin kutusuna ekleyin. Verileri gönderinin kendisinden kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

rütbe matematikte reçete talimatı tipi seçeneği

Nasıl Adım Alabilirim

Nasıl Yapılır Adımı biraz daha tanımlanmıştır, ancak esasen Tek Alan seçeneğiyle aynıdır. Tek fark, buraya Tarif Talimat Adı’nı da girmeniz gerektiğidir. Seçenekler şöyle görünür.

rütbe matematikte tarifi talimat türü nasıl adım

Bölüm Nasıl

Bu, tarifi zengin snippet bölümünün kutsal kâsesi ve belki de kurulumu en çok zaman alan. Ancak, bu çaba için ödüllendirileceksiniz. Nasıl Yapılır Bölümünü seçtiğinizde mevcut seçeneklere bir göz atalım.

sıralamalı matematikte tarif için yeni talimatlar ekle

Metin kutusu kaybolur ve yerine Reçete Talimatı alanı gelir. Burada yapmanız gereken, birden fazla talimat eklemek ve talimatları gerçek tarifin talimatlarıyla doldurmaktır . “Talimat 1” i tıklayarak inceleyelim.

ek talimat tarif şeması için nasıl görünüyor

Gördüğünüz gibi, her talimat Talimat Adı’na ve Talimat için eşlik eden metne ayrılmıştır. Bir örnek alırsak, adım adı “Sote” olabilir ve metin, tavaya hangi sebzeleri ve hangi sırayla ekleyeceğinizle ilgili olabilir.

Talimat’a gerekli metni ekledikten sonra, “Yeni Talimat Ekle” düğmesini tıklayarak yeni bir Talimat oluşturabilirsiniz.

tarif şemasına talimat ekleme seçenekleri

Başka bir Talimat eklendiğini göreceksiniz. Şimdi sadece Talimat 1’i doldurmak için attığınız adımları tekrarlamanız ve tarifin gerektirdiği şekilde Talimatları eklemeye devam etmeniz gerekiyor.

Tarif için birkaç adım ekledikten sonra görüntünün nasıl görünmesi gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

tarif için eklenen talimatlar nasıl görünüyor

Restoran

Postanız bir yemek eklemi, bir kafe veya bir restoran hakkında konuştuğunda restoran zengin snippet’i kullanılmalıdır. Restaurant Rich Snippet’ini seçtiğinizde görebileceğiniz tüm seçenekler.

restoran şema türü rütbe matematik için tüm seçenekler

manşet

Başlık, restoranın meta adını ekleyeceğiniz alandır. Meta ad, arama motorlarının tarayacağı ve dizine ekleyeceği addır.

Başlık, açıkça Restoranın adını ve isteğe bağlı olarak restoran hakkında bazı ek verileri içermelidir. Bu bilgiyi girmenin 3 yolu vardır.

Statik Açıklama

Her şeyi kendiniz yazarak tamamen statik bir başlık girebilirsiniz. Bu seçenek, restoranın adı veya yayının başlığında veya yayının gövdesinde başka bilgilere sahip olmadığınızda en iyi sonucu verir (bunun bir sonraki noktada neden önemli olduğunu açıklayacağız).

Değişkenleri Kullanarak Dinamik Başlık Oluşturma

Statik bir açıklama yazmak sizin için çok fazla işe yararsa, dinamik olarak bir başlık oluşturmak için değişkenleri kullanabilirsiniz . Değişkenler, web sitenizdeki yayının başlığı, açıklaması ve diğer bilgiler gibi çeşitli meta bilgilere işaret eder. Başlık alanına doğru değişkenleri yerleştirerek kolayca güçlü başlıklar oluşturabilirsiniz. Bu seçenek için tek gereksinim, başvurmak istediğiniz anahtar bilgilerin yayınınızın ana alanlarında (başlık, açıklama vb.) Bulunmasıdır.

Dinamik bir başlık oluşturmak için birçok değişken vardır ve metin alanının sonundaki açılır düğmeyi tıklayarak tüm değişkenleri görebilirsiniz. Daha sonra tüm değişkenleri görmek için kaydırma yapabilir ve hatta anahtar kelime listesine filtre uygulamak için birkaç kelime yazabilirsiniz.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Statik ve Dinamik kombinasyonu

Ayrıca statik ve dinamik seçenekleri birleştirebilir ve her ikisini de kullanarak istediğiniz başlığı oluşturabilirsiniz.

Açıklama

Açıklama alanı, restoranı tanımladığınız alandır. Konum, ambiyans, personel, yemek, servis ve genel deneyim burada açıklayabilirsiniz.

Başlığa benzer şekilde, statik bir açıklama yazabilir, dinamik bir açıklama veya her ikisinin bir kombinasyonunu oluşturabilirsiniz. Başlık bölümünde gösterdiğimiz aynı değişkenler, Açıklama alanında da kullanılabilir.

Adres

Buraya restoranın işletme adresini girmeniz gerekiyor. Bu, Google tarafından arama sonuçlarında bir harita göstermek için kullanılabilir.

Coğrafi Koordinatlar

Burada, işletmenin coğrafi koordinatlarda kesin konumunu girmelisiniz. Coğrafi koordinatları işletmenizi Google Haritalar’da veya başka bir harita uygulamasında arayarak bulabilirsiniz.

Telefon numarası

Sorularınız ve rezervasyonlarınız için müşterilerin restorana ulaşabileceği telefon numarasını girin.

Fiyat aralığı

Restoranın fiyat aralığını girin. Burada sayılara gerek yok; sadece para birimi simgelerini girin. Örneğin, $ ucuz, $ ise pahalı anlamına gelir.

Açılış zamanı

Burada Restoranın iş için açıldığı zamanı giriyorsunuz. Saati manuel olarak girmek zorunda değilsiniz, bunun yerine entegre zaman seçiciyi kullanabilirsiniz.

Zaman seçicide ayrıca “Şimdi” düğmesi vardır ve tıklandığında Saat alanı geçerli saatle doldurulur.

Kapanış saati

Burada restoranın kapanış saatini belirtirsiniz. Saati manuel olarak girmek zorunda değilsiniz, bunun yerine entegre zaman seçiciyi kullanabilirsiniz.

Yemek servisi

Burada, restoranın sunduğu tüm mutfakların virgülle ayrılmış bir listesine girmeniz gerekiyor.

Buraya restoranın menüsünün bulunduğu URL’yi girersiniz.

Hizmet

Belirli bir hizmetten bahsederken Hizmet Zengin Snippet’i kullanılmalıdır. Örneğin, belirli hizmetleri tartıştığınız bir yerel işletme web siteniz varsa, bu Zengin Snippet Türünü kullanmalısınız. Hizmet Zengin Snippet’inde görmeniz gereken tüm seçenekler şunlardır.

rank math'da hizmet şeması türü için tüm seçenekler

İşte seçeneklerin her biri başarır.

manşet

Başlık, hizmetin meta başlığından oluşmalıdır. Buraya hizmet adını ve bazı alakalı anahtar kelimeleri eklemelisiniz. Statik bir Başlık yazarak oluşturabilir veya Başlığın (veya tümünü) bir kısmını dinamik olarak oluşturmak için değişkenler kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz tüm değişkenleri görmek için metin alanının yanındaki açılır menüyü tıklayın. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda değişken vardır, bu yüzden onları anlamak için biraz zaman ayırın. Değişkenleri daha hızlı bulmak için, birkaç anahtar kelime de yazabilirsiniz; değişken listesi kolay görüntüleme için filtrelenir.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Açıklama

Burada, hizmetin temel bir açıklamasını girmeniz gerekir. Hizmeti biraz açıkladığınızdan ve potansiyel müşterilerin dikkat etmesi gereken nedenleri belirttiğinizden emin olun. Başlığa benzer şekilde, bir Açıklama yazarak veya değişkenleri kullanarak bir Açıklama oluşturabilirsiniz. Başlık bölümünde gösterdiğimiz aynı değişkenler, Açıklama bölümünde de kullanılabilir.

servis tipi

Ne tür bir hizmet sunuluyor? Buraya girin. Birkaç örnek peyzaj, araba yıkama vb.

Fiyat

Söz konusu hizmetin fiyatı nedir? Para birimi simgeleri olmadan fiyatı buraya girin .

Fiyat Para Birimi

Burada, hizmetinizi fiyatlandırmak için kullandığınız para birimini girmeniz gerekir. Enter ISO 4217 sürekli uyumluluk Para Kodu burada.

Yazılım uygulaması

Yazılım Uygulaması Zengin Snippet’i, Yazılım uygulamaları hakkında konuşurken kullanılır. Web sitenizdeki yazılım ürünleri satıyorsanız veya bu ürünler hakkında konuşuyorsanız, bu Zengin Snippet Türünü kullanmalısınız. İşte size görünür olması gereken tüm seçenekler.

rank math yazılım uygulama türü için tüm seçenekler

Konumu İncele

Şema yönergeleri, meta veriler dışında, herhangi bir şema türüne verilen inceleme veya derecelendirmenin de sayfada görüntülenmesi gerektiğini belirtir. Değilse, Google Şemanızı dikkate almayabilir. Buna uymak için Rank Math, incelemeye / derecelendirmeyi gönderinin içine de eklemenizi sağlar. Daha önce, bunu yalnızca bir kısa kodla yapabilirsiniz, ancak artık Rank Math derecelendirmeyi birden fazla konuma eklemenize izin veriyor. Mevcut tüm seçenekleri kontrol etmek için açılır menüyü tıklayın.

yazılım uygulama şemasındaki konum seçeneğini gözden geçirme

Kısa kod

Bu alan yalnızca Konumu Gözden Geçir alanında Kısa Kod seçeneğini belirlerseniz görünür. Bu kısa kodu kullanarak derecelendirmenizi gönderinin içine yerleştirebilirsiniz. Kısa kodu, derecelendirmenin görünmesini istediğiniz yere yapıştırmanız yeterlidir.

manşet

Buraya yazılım uygulaması için Başlık (veya başlık) girmeniz gerekir. Çoğu durumda, buraya yazılımın adını girersiniz. Başlığı kendiniz yazma veya dinamik olarak bir başlık oluşturmak için değişkenleri kullanma seçeneğiniz vardır. Kullanabileceğiniz çok sayıda değişken vardır ve listenin tamamına erişmek için metin alanının sonundaki açılır düğmeyi tıklayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz çok sayıda değişken olduğunu göreceksiniz ve değişken listesinin üzerinde bulunan arama çubuğuna birkaç kelime yazarak bunları filtreleyebilirsiniz.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Açıklama

Burada yazılım ürününü tanımlamanız gerekir. Başlığa benzer şekilde, açıklamayı kendiniz yazabilir veya dinamik olarak bir tane oluşturmak için değişkenleri kullanabilirsiniz. Başlık bölümünde gösterdiğimiz aynı değişkenler Açıklama bölümünde de kullanılabilir.

Fiyat

Burada , herhangi bir para birimi simgesi olmadan yazılım uygulamasının fiyatını girmeniz gerekir .

Fiyat Para Birimi

Burada, yazılımınızı fiyatlandırdığınız ISO 4217 uyumlu para birimi kodunu girmeniz gerekir. İşte size ait olanı bulmanıza yardımcı olmak için Wikipedia’dan bir referans listesi .

İşletim sistemi

Yazılım uygulamasının desteklediği tüm İşletim Sistemlerini girin. İşletim sistemlerinin adlarını tırnak içine aldığınızdan ve virgülle ayırdığınızdan emin olun. Örneğin, alana adları nasıl gireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

“Windows 7”, “Windows 8”, “Windows 10”

Uygulama Kategorisi

Yazılım hangi uygulamaya giriyor? Bir oyun uygulaması, bir multimedya uygulaması veya bir yardımcı program mı? Tüm kategorileri tırnak içine aldığınızdan ve virgülle ayırdığınızdan emin olun.

Değerlendirme

Burada, yazılımın kullanıcılarından aldığı ortalama puanı girmeniz gerekir. Kullanmanız gereken derecelendirme ölçeği 1-5’tir ve ayrıca 4.3 gibi ondalık derecelendirmeler de girebilirsiniz.

Minimum Oylama

Kursa verilebilecek minimum not nedir? Bu numarayı alana girin.

Maksimum Değerlendirme

Bir alana verilebilecek maksimum derecelendirme nedir? Bu alana bu sayıyı girin.

Video

Yayınınızdaki bir videodan bahsederken, Video Zengin Snippet’ini kullanmalısınız. Video Snippet’ini seçtiğinizde göreceğiniz seçenekler şunlardır.

rank math'daki video şeması türündeki tüm seçenekler

manşet

Başlık, videonun başlığını yapılandırdığınız yerdir. Yazarak statik bir başlık oluşturabilir, değişkenleri kullanarak dinamik bir başlık veya her ikisinin bir kombinasyonunu oluşturabilirsiniz. Değişkenleri kullanmak, yayın başlığında videoyla ilgili bilgileri zaten girdiğinizde en mantıklıdır.

Tüm değişkenlerin listesini görmek için metin alanının sonunda bulunan açılır düğmeyi tıklayın. Çok sayıda değişken vardır ve tüm değişkenleri görmek için biraz kaydırmanız gerekir. Değişkenleri filtrelemek için birkaç kelime de yazabilirsiniz.

sıra matematikte başlık için kullanılabilir değişkenler

Açıklama

Açıklama alanı, videonun açıklamasını girdiğiniz alandır. Tıpkı Başlık gibi, dinamik bir açıklama veya statik bir açıklama da oluşturabilirsiniz. Başlık için kullanılabilen tüm değişkenler açıklama alanında da kullanılabilir.

İçerik URL’si

Buraya video dosyasının URL’sini girersiniz.

URL yerleştir

Buraya, videonun gömülmesi gerektiğinde kullanılacak URL’yi girersiniz.

süre

Video ne kadar sürüyor? Videonun uzunluğunu buraya yazın.

Görüntüleme

Videonun kaç görüntüleme sayısı var? Buraya numarayı yazın.

İnceleme (Önceden Ayarlanmış Değil)

Web sitenizde bu konu için Rank Math veya hatta Schema kullanıyorsanız, Rank Math’ın artık Review Schema’yı desteklemediğini fark etmiş olabilirsiniz.

Bu tesadüfen değil. Yeni Google zengin snippet yönergelerine göre, bağımsız İnceleme snippet’i artık desteklenmemektedir. Bunun yerine Google, derecelendirmeyi tek tek Şema’nın kendisine eklemeniz gerektiğini ve bir İnceleme şeması eklememeniz gerektiğini söylüyor. Bu nedenle, bahsettiğimiz Şema türlerinin çoğunun şimdi derecelendirmelere sahip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Özellikle, derecelendirme sistemini destekleyen Rank Math’daki Şema Türleri.

 • Kitap
 • kurs
 • CreativeWorkSeason
 • CreativeWorkSeries
 • bölüm
 • Etkinlik
 • oyun
 • Nasıl
 • Yerel işletme
 • MediaObject
 • Film
 • MusicPlaylist
 • MusicRecording
 • organizasyon
 • Ürün
 • Yemek tarifi
 • Yazılım uygulaması

Bunlardan herhangi birini derecelendirmek istiyorsanız, belirli bir şemayı eklerken ayrı bir Şema türü olarak değil, derecelendirmeyi eklemeniz gerekir.

Yıldız Derecelendirmelerim ne olacak? İnceleme Şeması desteklenmediği için şimdi onları kaybedecek miyim?

Şart değil. Google kısa süre önce inceleme yapılandırılmış veri kılavuzunu güncelledi . Puanlarınızı tek tek şemaya eklediğinizde, bu, Google’a bu sayfalar için zengin sonuçlar eklemeyle ilgili bir işarettir. Kısacası, hiçbir şey olmalıdır Gözden Şema Tipi kaldırırsanız değiştirip düzgün desteklenen tip olduğu teklifler değerlendirme göç ederler.

O zaman bile, zengin sonuçlarınız bir süre parlayabilir. Zengin sonuçlarınız anında geri gelmezse panik yapmayın. Google’a yeni bilgileri işlemesi için birkaç hafta verin ve ardından kontrol edin. O zaman bile, zengin sonuçlarınız görünmüyorsa, Google Zengin Snippet Test Aracı’nı kullanarak Şema verilerinizdeki hataları kontrol ettiğinizden emin olun .

Sonuç

Gördüğünüz gibi, Sıralama Matematik içindeki Zengin Snippet’leri çok hassas bir şekilde yapılandırabilirsiniz. Bu snippet’leri yapılandırmak çok fazla iş gibi görünse de, bunların çoğunu varsayılan değerleriniz olacakları için yalnızca bir kez yapılandırmanız gerektiğini hatırlamanız gerekir. Özelleştirilmiş snippet’lere ihtiyaç duyan her gönderi için, yalnızca özelleştirme gerektiren değerleri değiştirmeniz gerekir.

O zaman bile, Zengin Snippet’leri yapılandırmak çok çaba gerektirebilir. Ancak, SEO faydaları çabadan daha ağır basar. Ayrıca, sizin için çok fazla çaba varsa, rekabetiniz için de çok fazla iştir, yani onu görmezden gelebilirler. Rekabetinizi bozmak için bir fırsata izin verir misiniz?

Ali Çömez

Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için bu bloğu açtım, umarım faydalı olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir