BbPress ile WordPress’te Forum Ekleme

77 / 100 SEO Puanı

Bülten panoları ve forumlar, çevrimiçi topluluklar oluşturmak için eski ve güvenilir araçlardır.

Çok sayıda açık kaynaklı forum yazılımı olsa da, bir üçüncü taraf forumunu WordPress ile entegre etmek karışıklık yaratabilir. BbPress devreye giriyor.

Bu yazıda, bbPress ile WordPress’te nasıl kolayca forum ekleyeceğinizi göstereceğiz.

BbPress kullanarak WordPress'e forum ekleme

BbPress nedir?

bbPress, WordPress yolu ile oluşturulmuş bir forum yazılımıdır. Dünyanın en iyi web sitesi oluşturucusu olan WordPress’in üstünde çalışır .

Tıpkı WordPress gibi, bbPress genişletilebilir ve forumlarınıza daha fazla işlevsellik eklemek için eklenti eklentileri yükleyebilirsiniz. Ayrıca diğer popüler açık kaynaklı forum yazılımlarına göre çok hafif ve daha hızlıdır.

BbPress ile Çevrimiçi Forum Yapmanız Gerekenler?

Bir forum eklemek istediğiniz bir WordPress web siteniz varsa, bu bölümü atlayabilirsiniz. Öte yandan, yeni başlıyorsanız okumaya devam edin.

İlk olarak, bir web barındırma hesabına kaydolmanız gerekir. Burası çevrimiçi forumunuz için tüm dosyaları depolayacağınız yerdir.

Ayrıca bir alan adına da ihtiyacınız olacak . Bu, web sitenizin internet üzerindeki adresi ve kullanıcıların çevrimiçi forumunuzu bulmak için tarayıcılarına ne yazacakları olacaktır.

Normalde, web sitesi barındırma ücreti aylık 7,99 ABD dolarıdır ve alan adı yılda yaklaşık 14,99 ABD dolarına mal olacaktır.

Yeni başlıyorsanız bu çok para demektir.

Neyse ki, Bluehost , WPBeginner kullanıcılarına ücretsiz alan adı ile barındırma konusunda indirim sunmayı kabul etti. Temel olarak, ayda sadece 2,75 $ ‘a başlayabilirsiniz.

→ Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın ←

Bluehost , dünyanın en büyük WordPress hosting şirketlerinden ve resmi olarak önerilen WordPress hosting sağlayıcılarından biridir.

Barındırma için kaydolduktan sonra, eksiksiz kurulum talimatları için bir web sitesi oluşturma hakkındaki kılavuzumuzu takip edebilirsiniz .

WordPress’i kurduktan sonra, bbPress’i kurmaya ve kendi çevrimiçi topluluğunuzu başlatmaya hazır olacaksınız.

BbPress Nasıl Kurulur

bbPress, WordPress eklentisi olarak mevcuttur. Herhangi bir WordPress eklentisini yüklediğiniz gibi yükleyebilirsiniz .

WordPress yönetici alanınıza giriş yapın ve Eklentiler »Yeni Ekle’ye gidin . BbPress öğesini aratın ve ardından sonuçlardan bbPress öğesini seçin.

Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin. Etkinleştirildiğinde, bbPress için hoş geldiniz ekranını göreceksiniz.

BbPress'e hoş geldiniz

WordPress’te bbPress ile Forum Oluşturma

Yüklendikten sonra bbPress, WordPress yöneticinize Forumlar, Konular ve Cevaplar menü öğelerini ekler.

Yeni forum ekle

Öncelikle, menüden Forumlar »Yeni bağlantı ekle’yi tıklamanız gerekir . Bu sizi WordPress yazı düzenleme alanına benzer bir ekrana götürecektir.

Forumunuz için bir başlık girin ve forumun küçük bir açıklamasını girin. Ardından yayınla düğmesine basın.

Forum başlığı ve açıklaması

Farklı tartışmalar ve konular için ihtiyaç duyduğunuz sayıda forum oluşturabilirsiniz.

WordPress’in Ön Sonunda bbPress Forumunu Görüntüleme

Artık birkaç forum oluşturduğunuza göre, bu forumları WordPress web sitenizin ön ucunda görüntüleme zamanı.

Yeni bir WordPress sayfası oluşturun. Bu sayfaya Forum, Topluluk, Destek Forumları vb. Bir başlık verin.

Bundan sonra, aşağıdaki kısa kodu sayfanıza yapıştırmanız yeterlidir :

[bbp-forum-index]

Değişikliklerinizi kaydetmek ve forum sayfanızı web sitenizde görünür yapmak için yayınla düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık forumlarınızın önizlemesini görmek için web tarayıcısında sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Forum sayfası önizlemesi

Ardından, kullanıcıların web sitenizde forumu bulmalarına yardımcı olmanız gerekir. Bunu yapmak için, üst gezinme menüsünde forum sayfanıza bir bağlantı koyalım .

Git Menüler »Görünüm ve navigasyon menüsü forumu sayfasını ekleyin.

Gezinme menüsüne forum bağlantısı ekle

Kullanıcılar artık ana menüdeki bağlantıya tıklayarak forum dizin sayfasına erişebilirler.

BbPress’i WordPress Temanıza entegre etme

Çoğu durumda, muhtemelen yeni kayıtlar için forumunuzu açmak istersiniz. Bunu yapmak için web sitenizi kayıtlara açmanız gerekir.

Web sitenizde kayıtlara izin vermek için Ayarlar » Genel’e gidin ve“ Herhangi biri kaydolabilir ”in yanındaki kutuyu işaretlemeniz yeterlidir .

Kullanıcı kaydı için forumunuzu açın

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık web siteniz kayıt için açık olduğundan, forum katılımcılarınızın arayacağı ilk şey bir kayıt sayfasıdır .

Bir tane yapalım.

Basitçe bir WordPress sayfası oluşturun ve bir başlık verin, örneğin Kayıt . Kısa kod ekleyin [bbp-register]ve sayfayı yayınlayın.

Aa bbPress kayıt sayfası yapma

Artık bu sayfayı önizleyebilirsiniz. Oturum açmamış tüm kullanıcılara bir kullanıcı kayıt formu gösterecektir.

Kullanıcılarınızın ihtiyaç duyacağı başka bir sayfa kayıp şifre kurtarma sayfasıdır. Kayıp şifrelerini kurtaracakları yer burası.

Başka bir WordPress sayfası oluşturun ve bir başlık verin, örneğin Kayıp Parola . Bundan sonra, bu kısa kodu ekleyin [bbp-lost-pass]ve sayfayı yayınlayın.

Kayıp şifre sayfası

Son olarak, forum kullanıcılarının web sitenizdeki herhangi bir yerden kolayca giriş yapabilmeleri için web sitenize bir giriş formu eklemeniz gerekir .

bbPress bir avuç widget ile geliyor ve bunlardan biri bir giriş formu widget.

Git Görünüm »Widget’lar ve basitçe sürükleyip ve kenar çubuğunuzda veya başka bir Widget alana Girişi Widget bırakın.

Daha önce oluşturduğunuz kayıt ve kaybolan şifre sayfaları için URL’ler sağlamanız istenecektir. Bunları girdikten sonra widget ayarlarınızı kaydetmek için Kaydet düğmesini tıklamanız gerekir.

Giriş widget'ı ayarları

Şimdi, kenar çubuğunuzda kayıt ve kayıp şifre kurtarma sayfalarına bağlantılar içeren bir giriş formu görünecektir. Giriş yapan kullanıcılar kullanıcı adlarını ve form yerine oturum kapatma bağlantısını görürler.

Giriş formu önizlemesi

BbPress Forum Ayarlarını Yönetme

Diğer popüler forum yazılımlarının aksine, bbPress çok basitleştirilmiş bir yapılandırma sayfasına sahiptir. BbPress forumlarınızın ayarlarını yönetmek için Ayarlar »Forumlar sayfasına gidin.

Forum ayarları sayfası

Bu sayfadaki varsayılan seçenekler çoğu forum web sitesinde çalışır. Herhangi bir şeyi değiştirmek istemeniz durumunda hepsine bir göz atacağız.

Burada göreceğiniz ilk seçenek ‘Kayıtlı ziyaretçilere otomatik olarak katılımcı forum rolünü vermek’. Bir kullanıcı rolü seçebilir veya kaydolduklarında her kullanıcıya manuel olarak kullanıcı rolleri atama seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz .

Bir sonraki seçenek, forumun su basmasını ve spam’ı önlemek için sonraki forum gönderileri arasında 10 saniyelik bir gecikme ekler. Burada gecikme süresini artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Düzenleme seçeneği, kullanıcıların forum yayınlarını yayınladıktan 5 dakika sonra düzenlemelerine olanak tanır. Bu seçeneğin işaretini kaldırabilirsiniz, ancak bu, kullanıcılarınızın yazım hatalarını düzeltmelerini veya bir şeyleri kaçırmaları durumunda yayınlarını düzenlemelerini önler.

Bundan sonra forum özellikleri bölümünü bulacaksınız. Buradan forum özelliklerini açıp kapatabilirsiniz.

Forum kaldırma özellikleri ekle

Bunun altında forum görüntüleme özelliklerini göreceksiniz. Buradan, bir bbPress şablonu, forum sayfalarında ve forum RSS beslemesinin içinde görüntülenecek yayın ve konu sayısını seçebilirsiniz .

Forum görüntüleme ayarları

Son olarak, farklı bölümler ve forum sayfaları için URL salyangozlarını seçme seçeneklerini göreceksiniz. Sümüklü böcekler, WordPress tarafından kullanılan SEO dostu URL adlarıdır.

Forum URL sümüklerini değiştirme

Varsayılan URL sümüklü böcekleri kutunun dışında anlamlıdır ve SEO dostudur, ancak bunları değiştirmeniz gerekiyorsa, burada yapabilirsiniz.

Forum ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

BbPress Kullanıcı Rolleri

WordPress, kullanıcılara farklı izinlere sahip roller atamanıza izin veren kendi kullanıcı rolü yönetim sistemi ile birlikte gelir .

bbPress, önceden tanımlanmış beş kullanıcı rolünü farklı yeteneklerle ekleyerek WordPress kullanıcı rollerini genişletir.

1. Keymaster – Web sitesi sahibine veya WordPress yöneticisine bbPress yüklediklerinde otomatik olarak Keymaster rolü atanır. Bir Keymaster forumları silebilir ve oluşturabilir, tüm yayınları, konuları, forumları oluşturabilir, düzenleyebilir, silebilir.

2. Moderatörler – Moderatör kullanıcı rolü olan kullanıcılar, forumları, konuları ve yayınları denetlemek için kullanabilecekleri denetim araçlarına erişebilir.

3. Katılımcılar – Bu varsayılan kullanıcı rolüdür, katılımcılar kendi konularını ve yayınlarını oluşturabilir ve düzenleyebilir, konuları favorilere ekleyebilir ve abone olabilirler.

4. Seyirciler – Seyirciler genel forumlara, konulara ve yayınlara salt okunur erişime sahiptir.

5. Engellendi – Bir kullanıcı engellendiğinde tüm özellikleri engellenir. Yine de herkese açık olarak görüntülenebilir konuları ve yayınları okuyabilir, ancak forumlara katılamazlar.

BbPress Forumunuzu Genişletme ve Tanıtma

Artık bbPress forumunuz kuruldu ve çalışıyor. Onu nasıl genişleteceğinizi ve tanıtacağınızı öğrenmenin zamanı geldi.

Önce görünümle başlayalım. bbPress herhangi bir WordPress temasıyla çalışır ve temalar da bbPress’e özel stiller ekleyebilir.

Tüm üst WordPress temaları, forumunuzun güzel görünmesini sağlamak için özel bbPress stilleri ile birlikte gelir.

Daha fazla seçenek için bbPress için en iyi WordPress temaları seçimimize bakın .

Ardından, hızlı bir şekilde yeni üyeler alabilmeniz ve çevrimiçi topluluğunuzu büyütebilmeniz için forumunuza yeni özellikler eklemek istersiniz.

Ali Çömez

Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için bu bloğu açtım, umarım faydalı olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir