10 Temel WordPress Eklentisi

19 / 100 SEO Puanı

WordPress eklentileri, WordPress blogunuza bazı mükemmel işlevler eklemek için temel bileşenlerdir. Ancak, WordPress’te yeni olduğunuzda, mevcut büyük seçimden en önemli WordPress eklentilerini seçmekte zorlanabilirsiniz.

WordPress.org’a göre, bugüne kadar 55.053 WordPress eklentisi var . Buna ek olarak, aralarında olması gereken eklentileri seçmeyi daha da zorlaştıran neredeyse aynı özelliklere sahip birden fazla eklenti vardır.

Bu yüzden blogunuzun ihtiyaç duyduğu temel özellikleri ve işlevleri eklemek için ihtiyacınız olan temel WordPress eklentileri olduğunu düşündüğüm bu listeyi yaptım.

İşte Temel WordPress Eklentileri Listesi: 2019 İçin Olmalı

 1. Optimole (Freemium) – Tam Hizmet Görüntü İyileştiricisi
 2. Sıralama Matematik SEO (Yoast DEĞİL!)
 3. MonsterInsights (WordPress için Google Analytics Gösterge Tablosu Eklentisi)
 4. UpdraftPlus (Freemium Yedekleme Eklentisi)
 5. Bozuk Bağlantı Denetleyicisi (Ücretsiz)
 6. Sucuri Güvenliği (Freemium Güvenlik Eklentisi)
 7. Elementor (Freemium Sayfa Oluşturucu Eklentisi)
 8. Social Snap (Freemium Sosyal Medya Eklentisi)
 9. WPForms (Freemium İletişim Formu Eklentisi)
 10. Akismet Anti-Spam (Freemium Anti Spam Eklentisi)

Temel WordPress eklentileri
İşte asıl listeyle başlıyoruz. Web sitenizi daha hızlı, güvenli, SEO dostu ve en önemlisi ziyaretçi dostu yapmanıza yardımcı olacak bazı eklentilerden oluşur.

Onları ayrıntılı olarak inceleyelim:

1. Optimole (Freemium) – Tam Hizmet Görüntü İyileştiricisi

Temel WordPress Eklentileri

Sitenize ziyaretçi çekmek istiyorsanız, yavaş bir web sitesi bir lanettir. İnsanlar genellikle yavaş bir web sitesini ziyaret etmezler. Her hızlı web sitesi için, görüntü optimizasyonu muhtemelen en etkili rolü oynar. Optimole , görüntülerinizi optimize etme zamanı geldiğinde ana eklenti eklentileri seçimim. Görüntülerin boyutunu azaltır ancak kaliteyi düşürmez.

Blogunuzu Optimole ile ayarlayıp bağladıktan sonra, tüm resimleriniz ziyaretçinin kullandığı cihazın gerekli boyutuna uyacak şekilde otomatik olarak yeniden boyutlandırılır. Bu eklentinin büyüsü. Eklentinin görüntü optimizasyonu yapmasına izin verdiğinizde, görüntülerinizin yavaş yüklenmesi hakkında fazla düşünmeniz gerekmez.

Tembel yükleme, kayıpsız ve kayıplı optimizasyonun yanı sıra, görüntüleri gecikmeden ziyaretçilere sunmak için Fast Image CDN tarafından desteklenmektedir. Ücretsiz planla, 5GB Bant Genişliği ile ayda 1GB’a kadar görüntüleri optimize edebilirsiniz. Ancak, premium planı satın alırsanız, CloudFront CDN ile birlikte 750 GB’den fazla görüntü optimizasyonu hizmeti alabilirsiniz.

2. Sıra Matematik SEO (Yoast değil)

SEO için WordPress temel eklentileri

Rank Math SEO, sitenizin SEO’sunu bazı heyecan verici özelliklerle artıran son zamanlarda ortaya çıkan en etkileyici SEO eklentilerinden biridir. Yoast ve Hepsi Bir Arada SEO Paketi ile karşılaştırıldığında, Rank Math SEO, web sitenizin daha fazla ziyaretçi çekmesini sağlayan bazı katil özelliklere sahiptir.

Rank Math’ı tavsiye ediyorum ve bir süredir blogum için kullanıyorum. Bu eklenti ile diğer eklentilerin yapmanıza izin vermediğini yapabilirsiniz. Diğer SEO eklentilerinin aksine, en fazla 5 odak anahtar kelimesi ekleyebilirsiniz (Yoast’ta ücretli bir özellik).

Başladığınızda, takip edilmesi kolay sihirbaz, WordPress blogunuz için SEO ayarlamanıza izin verecektir. Eklenti, birçok Yoast SEO premium özelliğini ücretsiz sunuyor. Dahili SEO Denetim Aracı size aşağıdakilere genel bir bakış sunar:

 • Odak anahtar kelimesi olmayan blog gönderileri
 • Kalıcı bağlantı kullanımı
 • Sosyal paylaşım özelliği
 • Google Search Console ile ilgili endişeler
 • SEO analiz puanı ve
 • İçeriğinize dayalı 40 SEO testi daha

Rank Matematik SEO ayrıca web sitenize otomatik olarak bağlantılar oluşturmak için yardımcı olur. Ayrıca Google anahtar kelime sıralaması, LSI anahtar kelime entegrasyonu ve SEO uyarıları hakkında bilgiler sunar. Bu gerçekten en iyi WordPress eklentilerinden biridir ve Rank Math SEO kullanımı ile hedef anahtar kelimelerinizin çok yakında SERP’lerin üstünde olacağını düşünüyorum!

3. MonsterInsights (WordPress için Google Analytics Gösterge Tablosu Eklentisi)

google analytics için temel eklentiler

MonsterInsights , web sitenizin trafiğini ve satışlarını analiz etmek ve izlemek için en önemli WordPress eklentilerinden biridir. Bu eklenti 2016 yılında piyasaya sürüldükten sonra, Syed Balkhi web sitenizi birçok farklı açıdan izlemek için bazı çarpıcı özellikler ekledi. Ziyaretçilerin web sitenizde neler yaptığını anlamanıza ve trafiği ve dönüşümü artırmaya yönelik planları yürütmenize yardımcı olacak bazı temel özellikler vardır .

MonsterInsights’ın temel özellikleri:

 • Google Analytics izleme kodunu ekleyin
 • Kitlenizin ayrıntılı bilgilerini görüntüleyin
 • İçeriklerinizin raporlarını analiz ettirin
 • Google Search Console raporu
 • E-ticaret satışlarınızı ve etkinliklerinizi takip edin
 • Satış ortağı bağlantı etkinliğiniz hakkında bir rapor alın
 • WordPress panonuzdaki tüm bilgileri görüntüleme

MonsterInsights’ın yardımıyla sadece tüm verilerinizi takip etmekle kalmaz, aynı zamanda raporlara dayanarak gerekli adımları atabilirsiniz. Premium plan ile Anında FB makaleleri, form izleme, gelişmiş bağlantı izleme ve çok daha fazlası gibi harika özelliklere sahip olabilirsiniz.

4. UpdraftPlus (Freemium Yedekleme Eklentisi)

Site yedekleme için temel WordPress eklentileri

UpdraftPlus, Dropbox, Google Drive, Rackspace Cloud ve hatta e-posta yoluyla WordPress web sitenizin bir yedeğini oluşturmanıza yardımcı olan son derece popüler bir freemium eklentisidir. Ücretsiz sürümü, WordPress veritabanını ve dosyalarını uzaktaki depolama yoluyla web sitenizi alma özelliğiyle yedeklemenizi sağlar.

UpdraftPlus, yedeklemeleri belirli aralıklarla manuel veya otomatik olarak çalıştırmanızı sağlar. Ayrıca, ücretsiz sürüm yedek arşivlerin indirilmiş bir kopyasını saklamanızı sağlayacaktır. Ayrıca, yedekleme sırasında herhangi bir yükleme başarısız olursa, eklenti otomatik olarak tekrar tekrar dener.

Premium sürüm, web sitenizin maksimum güvenliğini sağlamak için tonlarca ek özellik içerir. Bazı özellikler yedek depolama için ek hedefler, çok sayıda tema, bir site geçişi ve teksir, otomatik yedekler vb.

5. Bozuk Bağlantı Denetleyicisi (Ücretsiz)

kırık linkler için temel WordPress eklentileri

Web siteniz bozuk bağlantılar içeriyorsa, bu ziyaretçileriniz için kötü bir deneyim sağlayabilir. Hatta Google, sitenizi düzenli olarak bozuk bağlantılar için kontrol etmenizi önerir. Ancak, kırık bağlantıları manuel olarak bulmak samanlıkta iğne aramak gibidir. Bozuk Bağlantı Denetleyicisi , bu kesin nedenlerden dolayı en önemli WordPress eklentilerinden biridir.

WP kontrol panelindeki ve / veya e-posta yoluyla kopuk bağlantılar hakkında sizi bilgilendirir. Mesajlardan, sayfalardan, hatta yorumlardan bile tüm kırık bağlantıları kontrol etmenizi sağlar. Varolan tüm bozuk bağlantıları bir liste olarak size bildirir, hepsi bunları düzeltmeniz için hazırdır.

6. Sucuri Güvenliği (Freemium Güvenlik Eklentisi)

Güvenlik için gerekli eklentiler

Web sitesini istenmeyen saldırılara karşı korumanın zamanı geldiğinde, Sucuri’yi önemli özellikleri için tercih ederim. Sucuri , web sitesi güvenliği sağlamak için ünlü bir markadır. Ücretsiz sürümlerini kullanmak istiyorsanız, eklentinin web sitenizi istenmeyen erişimden korumanın ne kadar iyi olduğunu belirlemek için güvenlik etkinliği denetimini alırsınız. Ayrıca dosya entegrasyonunu izleyebilir, uzak kötü amaçlı yazılımları tespit edebilir ve güvenlik bildirimi alabilirsiniz.

Onların sayesinde prim planı , her zaman izlemek ve sitenizi koruyacak bazı temel özelliklere sahip olun. Web Sitesi Güvenlik Duvarı (WAF), web sitenizi saldırı ve DDoS saldırılarına karşı korumanıza izin verir Sucuri’yi kullanmanın bir başka büyük yararı, sitenizi hızlı hale getirmek için son derece optimize edilmiş CDN sağlamalarıdır.

7. Elementor (Freemium Sayfa Oluşturucu Eklentisi)

sayfa oluşturmak için gerekli wordpress eklentileri

Elementor, sayfa oluşturma için en önemli WordPress eklentilerinden biridir. Web sitenizin sayfalarını veya yayınlarını tasarlamak istiyorsanız, genellikle bazı tasarım becerilerine sahip olmanız veya temanızın özelleştiricisine bağlı olmanız gerekir. Ancak, Elementor ile sayfanızı sürükle ve bırak sayfası oluşturucu ile tasarlayabilirsiniz. Sürükle ve bırak özelliğini desteklediğinden, sayfalarınızı oluşturmak için kodlama becerisine ihtiyacınız yoktur.

Sitenize çarpıcı bir görünüm vermek için kullanabileceğiniz önceden oluşturulmuş bazı harika şablonlar da vardır. Elementor, duyarlı mobil uyumlu tasarımı da destekler.

Elementor’u nasıl kullanacağınızı öğrenmek de oldukça basit , sayfanızı arka uçtan tasarlamanıza gerek yok. Bunu ön uçtan yapabilir ve Hover efektlerinin, Başlık efektlerinin, Serin Animasyonların, Arka Planların sihrini görebilirsiniz. Sadece bu değil , Yayınla düğmesini tıklamadan önce canlı sayfayı görebilirsiniz. Şaşırtıcı pro sürümü ile ekstra kullanışlı widget’lar, pro şablonları, tema oluşturucu vb.

8. Social Snap (Freemium Sosyal Medya Eklentisi)

Sosyal paylaşım için temel WordPress eklentileri

Social Snap , içeriğinizi farklı sosyal medyada paylaşmanıza yardımcı olacak çok az önemli WordPress eklentisinden biridir. Web sitesine trafik çekmek için sosyal medya kullanmanın önemini hepimiz biliyoruz. Social Snap araç seti, içeriğinizi Facebook, Twitter ve diğer sosyal paylaşım ve yer imi hizmetlerinde paylaşmanıza olanak tanır. Aralarından seçim yapabileceğiniz 30’dan fazla sosyal paylaşım eylemi var.

Eklenti kullanımı basittir ve sitenizi bir sosyal medya ile bir araya getirir ve ücretsiz sürümü WordPress deposundan indirebilirsiniz.

Sosyal simgelerden yüzen düzen özelleştirme özelliği ile çarpıcı. İçeriğinizin ne kadar popüler olduğunu görmek için simgelerden hemen sonra sosyal paylaşım sayaçlarını da görebilirsiniz. Premium plan ile gelişmiş istatistiklerin, tek tıklamayla tweet’in ve bazı harika eklentilerin tadını çıkarabilirsiniz.

9. WPForms (Freemium İletişim Formu Eklentisi)

iletişim formları için temel WordPress eklentileri

Ziyaretçileriniz için bir iletişim formu eklentisi arıyorsanız, çok şey bulacaksınız. Ama inan bana, sürükle ve bırak özelliği nedeniyle WPForms aralarında en etkileyici olanı. Eklenti, kitlenize hızlı yanıtlar verebilmeniz için anında bildirim almanıza da olanak tanır.

WPForms premium versiyonu size aklınıza gelebilecek formunun hemen hemen her türlü oluşturmanıza olanak sağlar. Buna rezervasyon formları, sipariş formları, ödeme formları, E-posta abonelik formları vb. Dahildir.

Web siteniz için mükemmel tasarımı seçebileceğiniz önceden oluşturulmuş bazı şablonlar da vardır. Diğer ekip üyelerinizi veya iş arkadaşlarınızı bilgilendirmek için şartlı bildirimler bile ayarlayabilirsiniz.

10. Akismet Anti-Spam (Freemium Anti Spam Eklentisi)

spam'ı tespit etmek için gerekli wordpress eklentileri

Akismet , spam tespit etmek için önemli bir WordPress eklentisidir. WordPress’in çekirdek ekibi Automattic tarafından oluşturuldu . Her WordPress sitesinin sahip olduğu varsayılan eklentidir. Ancak, eklentiyi kullanmak için bir API anahtarı kullanmanız gerekir. Ancak kurulumu ücretsiz ve kolaydır.

Akismet, sitenizin kötü amaçlı ve zaman kaybettiren içerik almasını önlemek için spam yorumları tespit etmenizi sağlar. Birisi yayınınıza yorum yaptığında, Akismet akıllı bulut tabanlı algoritmalarıyla yorumu denetler ve spam içeren yorumları filtreler. Siteniz ayda 50,0000’den fazla yoruma ulaşırsa, daha fazla yorumu filtrelemek için prim planını kullanabilirsiniz.
Son Kelimeler
Umarım temel WordPress eklentileri listem, blogunuzda bazı harika yeni özellikleri etkinleştirmenize yardımcı olacaktır. Bu eklentiler SEO’nuzu geliştirmek, hızı optimize etmek, sitenizi yedeklemek ve çok daha fazlasını yapmak için özellikler sağlayacaktır.

Ali Çömez

Ben Ali Çömez (Slaweally) Uzun yıllar internet sektöründe zaman geçirdikten sonra tecrübelerimi sizinle paylaşmak için bu bloğu açtım, umarım faydalı olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir